08138280931-09192133684 info@khodamoozzaban.com

هر آنچه که باید درباره وردپرس بدانید!

وردپرس محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌ مدیریت محتوا (CMS) در دنیا است. این محبوبیت و موفقیت به دلیل سهولت استفاده از آن و همچنین توسعه پذیری مداوم آن به عنوان یک اسکریپت منبع باز به دست آمده است.در واقع گروه بزرگی از بهترین برنامه نویسان، توسعه دهندگان و طراحان به طور مداوم بر روی سیستم‌ مدیریت محتوا وردپرس کار می‌کنند تا بتوانند همواره ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه کنند و مشکلات امنیتی و غیر امنیتی آن را برطرف سازند.

بنابراین وقتی بیش از یک به روزرسانی را در طول یک ماه در وردپرس مشاهده کردید لازم نیست تعجب کنید. در طی این مقاله قرار است با شما در خصوص مهمترین اطلاعاتی که لازم است درباره وردپرس بدانید، مهمترین مزایا، معایب و نحوه استفاده از آن با شما صحبت کنیم. اگر مشتاقید تا اطلاعات بیشتری در خصوص اینکه وردپرس چیست به دست آورید این مقاله را تا انتها بخوانید.

وردپرس چیست؟

قبل از اینکه بخواهم به مسائل تخصصی‌تر بپردازیم، اجازه دهید سیستم وردپرس را به شما معرفی کنیم. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای الکترونیکی، ابزاری برای وبلاگ نویسی و بستری برای انتشار خودکار مطالب است. این سیتم با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP و سیستم پایگاه داده MySQL ایجاد شده است.
هر دو مورد ذکر شده منبعی آزاد و رایگان دارند و از جمله محبوب‌ترین فن آوری‌هایی هستند که در ایجاد وب سایت و برنامه‌های وب توسط برنامه نویسان مورد استفاده قرار می‌گیرند.همانطور که گفتیم وردپرس یک سیستم رایگان و منبع باز است، این جمله به این معنی است که این سرویس متعلق به شخص یا شرکت خاصی نیست که بتواند اصلاح، اضافه یا حذف اجزای آن را کنترل کند. در واقع هر توسعه دهنده، طراح سایت، مترجم یا هر فرد عادی دیگری از هر نقطه از جهان می‌تواند به راحتی از وردپرس استفاده کند، در توسعه آن شرکت کند، مواردی را به آن اضافه کند، اصلاح کند و یا دوباره منتشر کند بدون اینکه به هیچ شرطی مقید باشد. بنیاد وردپرس نیز یک موسسه خیریه غیرانتفاعی است. این بنیاد با کمک‌های مالی و درآمد حاصل از کنفرانس‌های WordCamp کار می‌کند.

بررسی ویژگی‌های و مزایای وردپرس :

وردپرس پر از ویژگی‌هایی است که به منظور حل مشکلاتی که قبل جود داشته یا بعدا ظهور کرده‌اند ایجاد شده است . مهمترین ویژگی های وردپرس به شرح زیر است.

وردپرس چیست

قالب‌های وردپرس

سیستم وردپرس به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به راحتی الگوهای سایتتان را تغییر دهید. این موضع یک ویژگی جالب در طراحی خارجی سایت است. وردپرس به شما این امکان را می‌دهد تا بدون حذف یا تغییر محتوای سایتتان بتوایند الگوها را تغییر دهید. شما همچنین می‌توانید قبل از استفاده از یک الگو پیش نمایش آن را در سایت خود مشاهده کرده و سپس آن را در اختیار بازدیدکنندگان سایت بگذارید.
قالب‌های وردپرسی نیز با استفاده از برخی زبان‌های برنامه نویسی مانند:
PHP
HTML HTML
CSS
و Java Script

مقالات مشابه :  ایمیل مارکتینگ

طراحی شده‌اند.

داشبورد قدرتمند وردپرس

مطمئناً برای کنترل یک سایت شما در وهله اول به یک کنترل پنل قدرتمند نیاز پیدا خواهید کرد تا بتوانید قسمت‌های مختلف سایت و محتواها را کنترل کنید. یکی از مهمترین ویژگی‌های وردپرس وجود یک صفحه کنترل پنل قدرتمند با کاربردی آسان است. شما برای استفاده از این پنل مدیریتی نیازی به هیچ دانش قبلی برنامه نویسی ندارید. با استفاده از آن می‌توانید سایت و محتواهایتان را به سادگی کنترل کرده و به امور خود بپردازید.

به روزرسانی‌های مداوم

از آنجایی که وردپرس منبعی باز دارد، توسعه دهندگان زیادی روی افزودن ویژگی‌های جدید ، حل مشکلات موجود و بهبود عملکرد آن کار می‌کنند. وردپرس می‌تواند حتی به طور خودکار و بدون هرگونه دخالت از جانب شما به روزرسانی‌های امنیتی را اعمال کند و از ایمنی سایت مطمئن گردد.

وردپرس منبع باز است 

در واقع منبع باز بودن این سیستم مدیریتی محتوا یک مزیت بزرگ برای توسعه دهندگان محسوب می‌شود، زیرا توسعه دهندگان می‌توانند متناسب با نوع نیازهای خود اسکریپت‌ها را اضافه کرده و حتی اصلاح کنند. با در نظر گرفتن جمعیت بزرگی از توسعه دهندگان که همگی روی وردپرس کار می‌کنند و به دنبال رفع ایرادات آن هستند، قطعا آپدیت‌های جدید وردپرس با گذشت زمان بهترین عملکرد را به ما نشان خواهد داد .

وردپرس منبع باز است 

جامعه عظیم مصرف کننده

وردپرس با در نظر داشتن تعداد زیاد کاربران و توسعه دهندگان خود در سرتاسر دنیا، همواره به دنبال راه حل‌هایی برای حل مشکلات احتمالی است که ممکن است برای کاربرانش مشکل ساز شوند. انجام اینکار از طریق یک جامعه بزرگ و تعاملی که متشکل از توسعه دهندگان و کاربرانی است که تجربیات خود را در اینترنت منتشر می‌کنند بسیار راحت خواهد بود.به علاوه در حال حاضر ده‌ها هزار آموزش و فیلم در مورد نحوه استفاده از وردپرس در اینترنت موجود است که علاقه مندان به این سیستم می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

 پشتیبانی از موبایل و تبلت

با گسترش و محبوبیت استفاده از تلفن‌های همراه و تبلت‌ها، ویژگی پشتیبانی از همه دستگاه‌ها برای سایت‌ها دیگر به یک امر ضروری شده است. اکثر تم‌های وردپرس و از جمله موارد پیش فرض آن قابل پشتیبانی روی همه صفحه‌ها و دستگاه‌های هستند که می‌توانند به اینترنت متصل شوند.حتی دیگر برخی از سایت‌ها اقدام به طراحی برنامه خاص می‌کنند و اینجاست که WordPress REST API وارد عمل می‌شود. این رابط در واقع امکان برقراری تعامل برنامه‌ای با وردپرس را از طریق نرم افزارهای شخص ثالث برایمان فراهم می‌کند.

مقالات مشابه :  کسب درآمد از اینترنت

 

دوست با موتورهای جستجو

آنچه باعث محبوبیت بیشتر وردپرس در بین بسیاری از افراد می‌شود این است که با موتور جستجوگر رابطه خوبی دارد. این امر به بهبود عملکرد سایت شما در نتایج موتورهای جستجو، افزایش بازدیدکننده و افزایش مشتری کمک شایانی می‌کند.

بررسی معایب وردپرس 

هیچ ساخته دست بشری وجود ندارد که بتواند کاملا بدون نقص و اشکال باشد. باید به شما بگوییم که وردپرس نیز از این امر مستثنی نیست. وردپرس همانطور که دارای مزایای بیشماری است، معایبی نیز دارد که از مهمترین آن‌ها می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

امنیت وردپرس

سایت های وردپرسی زیاد هدف هکرها قرار می‌گیرد. میتوان گفت که وجود هرگونه روزنه در یک سایت وردپرسی به معنای امکان استفاده از آن برای نفوذ به وب سایت توسط هکرها است. اما زیاد هم جای نگرانی نیست، زیرا آمارها به ما نشان می‌دهند که بیشتر این گونه هک‌ها و سو استفاده‌ها تا کنون برای کاربرانی رخ داده‌اند که از افزونه‌ها یا الگوهای غیرقانونی و غیرمطمئن استفاده کرده‌اند. برخی از این هک‌ها نیز از طریق هاست سایت انجام شده است. به همین دلیل انتخاب یک هاست خوب برای سایت وردپرسی به منظور محافظت از اطلاعات در برابر هکرها امری ضروری است.

امنیت وردپرس چیست ؟

 برخی از افزونه‌های غیررایگان

اگرچه ده ها و هزاران افزونه و تم رایگان در وردپرس وجود دارد اما افزونه‌های مهم بسیاری وجود دارند که متاسفانه غیر رایگان هستند و نیاز به پرداخت دارند. اما این موضوع مشکل چندان بزرگی هم نیست، زیرا خدمات و افزونه‌های پولی دارای ویژگی‌هایی‌اند که سرویس‌های رایگان فاقد آن هستند. این ویژگی‌ها شامل پشتیبانی فنی، عملکرد بهتر، اصلاحات سفارشی و موارد اینچنینی است.

نتیجه گیری :

در ابتدای پیدایش اینترنت طراحی و ساخت یک وب سایت برای افراد غیر توسعه دهنده و حتی خود توسعه دهندگان امری بسیار پیچیده بود. در آن زمان برای زراحی سایت لازم بود تا سایت را به چندین زبان از جمله “HTML” و “PHP” نوشت و از “CSS” برای ادامه فرایند طراحی استفاده کرد. خوشبختانه امروزه شما می‌توانید با استفاده از سیستم مدیریت محتوا وردپرس در بازه زمانی کوتاهی سایتتان را طراحی کنید و بدون نیاز به یادگیری مهارت کدنویسی وب سایت خود را طی چند مرحله ایجاد کنید. وردپرس از بیش از 70 زبان بین المللی پشتیبانی می‌کند. در میان از زبان فارسی نیز به طور کامل توسط وردپرس پشتیبانی می‌شود. وردپرس سیستمی بسیار قدرتمند است و شما می‌توانید با استفاده از آن هر وب سایتی که می‌خواهید را طراحی کنید. حال خواه این سایت یک وبلاگ باشد، یک فروشگاه آنلاین، یک انجمن، یا …