08138280931-09192133684 info@khodamoozzaban.com

برای علاقه¬مندان به زبان آلمانی و افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، آوسبیلدونگ کلمه¬ای آشناست. پیش از آن که به سراغ معنای این کلمه برویم بهتر است اندکی درباره¬ی این کشور بدانیم. آلمان کشوری ست که در اروپای غربی واقع شده است. همه این را می¬دانند که آلمان غول صنعت دنیاست. با نرخ بیکاری 3 درصد و نیاز شدید به نیروی کار ماهر، آلمان به مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا در بین مردم شناخته می¬شود. از طرفی رشد جمعیت آلمان با سیری نزولی رو به کاهش است. افزایش جمعیت سالخورده، دولت آلمان را به فکر جذب نیروهای ماهر و کارگر از سراسر دنیا انداخته¬است تا بتواند جوانان پرانرژی و علاقه¬مند را جذب و با به کارگیری نیروهای ماهر در کار و درمان و صنعت، چرخ-های اقتصادی کشور را به چرخش وادارد.
در کنار انواع مختلف مسیرهای اپلای برای ادامه¬تحصیل و کار، آلمان دوره های کارآموزی را برای علاقه مندان کار در این کشور در نظر گرفته تا افراد مشتاق بتوانند بدون هزینه¬ای زیاد و نیاز به سرمایه-گذاری، بدون داشتن مدرک تحصیلی خیلی بالا وارد بازارهای کار در آلمان بشوند. آیا می¬خواهید با ساده-ترین راه مهاجرت به آلمان آشنا شوید؟ پس این مقاله را از دست ندهید.

مقالات مشابه :  ریدینگ آیلتس

آوسبیلدونگ؛ آسانترین راه مهاجرت به آلمان:

کلمه¬ی آوسبیلدونگ ( Ausbildung ) به دوره¬ی کارآموزی تعبیر می¬شود. آوسبیلدونگ یک دوره ی کارآموزی برای مشاغل غیردانشگاهی در آلمان است. طی این دوره شما به صورت عملی و تئوری آموزش می¬بینید و برای واردشدن به بازارهای کار کاملا آماده می¬شوید. این دوره بسته به شرکتی که برای کار در آن درخواست میدهید، رشته یا زمینه¬ای که قصد دارید در آن شروع به کار کنید و شهری که برای اقامت به آن اپلای می¬کنید بین 2 الی 4 سال طول می¬کشد. در این مدت شما علاوه بر یادگیری حرفه یا کار مورد نظر خود، حقوقی هم دریافت میکنید که برای گذران زندگی در آلمان کاملا مناسب است.
دو خبر خوب درباره ی آوسبیلدونگ این است که؛ اولا برای گرفتن ویزا از طریق آوسبیلدونگ نیاز به داشتن مدرک تحصیلی بالایی ندارید. و دوما پس از اعمال تغییراتی در قوانین مهاجرت آلمان در مارس 2020 شانس شهروندان غیراتحادیه ی اروپا برای پذیرش با این روش بالاتر رفته¬است.
علاوه بر افراد خارجی بسیاری از جوانان آلمانی نیز از این روش برای ورود به بازار کار مورد نظر خود استفاده میکنند. سیستم آموزشی بسیار کارآمد آلمان، مهارت¬های شما را به طرز چشمگیری افزایش میدهد و با تضمین آینده ی کاری شما پس از اتمام این دوره، یک فرصت عالی در اختیار شما قرار می-دهد تا به راحتی به آلمان مهاجرت نمایید.

با ساختار سیستم آوسبیلدونگ بیشتر آشنا شوید

سیستم آموزشی آوسبیلدونگ به صورت ترکیبی از آموزش تئوری و عملی می¬باشد. این آموزش¬ها به دو صورت ارائه می¬شوند:
• مدرسه¬ای ( schuliche ausbildung )
• دوگانه ( Duale Ausbildung )
دوره¬های مدرسه ای آوسبیلدونگ توسط دانشکده¬های فنی حرفه¬ای و کالج های حرفه ای برگزار میشود. در صورتی که دوره ی مورد نظر شما در مراکز دولتی باشد، موظف به پرداخت شهریه نمی¬باشید اما حضور در دوره¬های مراکز خصوصی ملزم به پرداخت شهریه می¬باشد.
در این دوره ها شما مدت زمان بیشتری را صرف آموزش تئوری میکنید. رشته هایی چون پرستاری، فروشندگی، مهندسی و… در این دوره ارائه می¬شوند که در آن¬ها پس از تکمیل آموزش تئوری وارد محیط کار برای آموزش عملی میشوید. همچنین برای کارآموزی معمولا حقوقی دریافت نمی¬کنید اما اجازه دارید به میزان ده ساعت در هفته کار کنید.
برای شرکت در این دوره ها ابتدا باید تاییدیه مدارک تحصیلی خود را بگیرید سپس در یک کالج یا مدرسه¬ای که این دوره های آموزشی را ارائه می¬دهد ثبت¬نام نمایید. داشتن تجربه ی کاری، نمرات تحصیلی و مدرک زبان آلمانی بهتر شانس شما را برای پذیرفته شدن در این دوره ها بیشتر میکند.
آوسبیلدونگ دوگانه با استخدام در یک شرکت آغاز می¬شود. سپس در دوره¬های آموزشی شرکت وارد میشوید که برنامه ی هفتگی آن به صورت 40% آموزش تئوری و 60% آموزش عملی در همان شرکت می¬باشد.
مزیت شرکت در این آوسبیلدونگ این است که شما در ازای کارآموزی خود حقوق دریافت می¬کنید که بین 500 تا 1200 یورو در ماه می¬تواند متفاوت باشد. همچنین پس از اتمام دوره فرصت¬های کاری در شرکت¬های بزرگ فراهم می¬شود و در نهایت پس از 5 سال قادر به اخذ اقامت دائم آلمان خواهید شد.

از شرایط پذیرش ویزای آوسبیلدونگ چه می¬دانید؟
اخذ این ویزا شرایط خاصی نیاز ندارد. همانطور که پیش¬تر گفتیم آوسبیلدونگ به درد افرادی می¬خورد که به دنبال یادگیری یک حرفه و اشتغال در آن حرفه هستند. گرچه داشتن مدرک تحصیلی بالا از شروط این ویزا نیست اما زبان آلمانی از نیازهای اصلی برای پذیرش این ویزا می¬باشد. از شرایط اصلی و ضروری برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ به موارد زیر می¬توان اشاره کرد:
– مدرک زبان آلمانی B1 (بعضی مواقع B2)
– حداقل مدرک دیپلم دبیرستان یا هنرستان
– بیمه¬ی درمانی
– حداکثر سن 25 (برای دوره ها و رشته های مختلف ممکن است متفاوت باشد)
– اثبات تمکن مالی ( حدود 700 یورو در ماه، که برای دوره های دوگانه نیازی نیست)
– معرفی محل اقامت
– انگیزه نامه و رزومه¬ی کاری مرتبط ( این دو برای بعضی کورس¬ها مورد نیازند و شانس دریافت ویزا را بالا میبرند)

با رشته های آوسبیلدونگ و تنوع آنها بیشتر آشنا شوید

در حال حاضر چیزی در حدود 320 تا 400 رشته برای کارآموزی در آلمان ارائه شده است. لیست دقیق این رشته¬ها را می¬توانید در دو سایت Azubi.de و lehrstellenboerse مشاهده نمایید.
تنوع این رشته ها بسیار بالاست. از پرستاری و دستیار پزشک و دندان پزشک تا آرایشگری و نیروهای فنی و مکانیک این لیست بلندبالا همچنان ادامه دارد. توجه کنید که همه ی مشاغل در تمام شهرهای آلمان وجود ندارد و برای اقدام در رشته ی مورد نظر خود بایستی از بازار کار آن در منطقه¬ی مورد نظرتان مطمئن شوید تا بتوانید برای آن اقدام کنید.
برخی از رشته های پرتقاضای آوسبیلدونگ عبارتند از:
– مکانبک خودرو
– حسابداری
– پرستاری
– IT
– آرایشگری
– مدیریت
– دستیار پزشک و دندان¬پزشک
– علوم پایه
– عکاس
– فیزیوتراپیست
و….

مدارک مورد نیاز و زمان بندی برای ثبت نام ویزای آوسیبلدونگ آلمان

بسته به شرکتی که قصد دارید در آن استخدام شوید یا محل تحصیل و شهری که می¬خواهید به آن¬جا معرفی شوید زمان¬بندی ثبت¬نام و اقدام به اپلای می¬تواند متفاوت باشد.
با این حال شرکت¬ها، مراکز آموزشی و کارخانه¬ها بین شش ماه تا یک سال و نیم پیش از شروع دوره-های آوسبیلدونگ فراخوان¬های ثبت¬نام خود را ارائه می¬دهند و شما باید در سایت¬های معرفی شده مراحل ثبت¬نام خود را تکمیل نمایید.
دوره¬های کارآموزی آوسبیلدونگ در دو نوبت برگزار می¬شود که نوبت اول بین ماه¬های فوریه و مارچ و دیگری بین آگوست و سپتامبر می¬باشد.
مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا ممکن است بسته به شرکت یا مرکز آموزشی هدف شما متفاوت باشد. علاوه بر داشتن شرایط دریافت این ویزا که پیش¬تر گفته شد (حداقل مدرک دیپلم، مدرک زبان، بیمه¬ی درمانی و… )، در صورتی که خارج از اتحادیه¬ی اروپا هستید باید ویزای کشور آلمان را داشته باشید. برای اخذ ویزا بایستی مدارک زیر را به سفارت آلمان ارائه¬ دهید:
– رزومه یا همان CV
– دو نسخه از فرم تکمیل  شده ی درخواست ویزا
– پاسپورت
– 2 قطعه عکس در ابعاد گذرنامه
– دو نسخه از قرارداد آوسبیلدونگ با مشخصات کارفرما، دستمزد ناخالص ماهیانه، شرح آموزش شغلی و مدت آموزش حرفه¬ای
– دو نسخه از فرم شرح شغلی پر شده توسط کارفرما
– مدرک زبان آلمانی حداقل سطح A2
– ترجمه¬ی مدارک تحصیلی و دوره هایی که گذرانده اید
پس از تکمیل همه¬ی مدارک، در زمان هایی که پیش تر اعلام کردیم وارد سایت های Azubi.de یا lehrstellenboerse شوید و مراحل ثبت¬نام خود را تکمیل کنید.

سوالات متداول آوسبیلدونگ :

برای جمع بندی مطالب ارائه شده سوالات متداولی که ممکن است به ذهن شما خوانندگان عزیز برسد را پاسخ میدهیم:

1. آوسبیلدونگ چیست؟
در آوسبیلدونگ فرد با گذراندن دوره ی کارآموزی وارد بازار کار می¬شود.
2. آیا امکان پذیرش آن برای ایرانیان وجود دارد؟
شرکت در این دوره ها هم برای افراد محلی هم برای افراد خارجی امکان¬پذیر است و ایرانیان با دریافت ویزا از این طریق می¬توانند در این دوره¬ها شرکت نمایند.
3. این دوره ها چه مدت طول می¬کشند؟
بین 2 تا 4 سال
4. چه رشته¬هایی برای درخواست آوسبیلدونگ وجود دارند؟
رشته¬هایی چون پرستاری، مکانیکی، فروشندگی و کارگر ساخت وساز جزو مشاغل پر درخواست هستند. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر می¬توانید به سایت¬های www.ausbildung.de و www.azubi.de مراجعه نمایید.
5. آیا پذیرش در این دوره¬ها نیازمند مدرکی خاص است؟
مدرک دیپلم برای پذیرش کافی است. داشتن معدل بهتر، رزومه ی کاری مرتبط و مدرک زبان سطح بالا احتمال پذیرش شما را افزایش میدهد.

اگر شما هم قصد دارید در آزمون آیلتس بیشترین نمره را کسب نمایید کافیست با مشاورین ما در خود آموززبان درارتباط باشید.