08138280931-09192133684 info@khodamoozzaban.com

مروری بر آزمون آیلتس و نحوه برگزاری آن :

افرادی که قصد مهاجرت به هر دلیلی از جمله کار و تحصیل و زندگی به کشورهایی دارند که زبان ارتباطی در آنها، زبان انگلیسی است باید در آزمونی به نام آیلتس شرکت کنند و نمره قبولی را کسب نمایند. آیلتس یک امتحان و آزمون جهت تشخیص تسلط بر زبان انگلیسی می باشد، مدت زمان آزمون آیلتس کمتر از سه ساعت می باشد که شامل چهار بخش گوش دادن، خواندن، نوشتن و در آخر هم مکالمه است. نمره هر بخش از 0 تا 9 می باشد. کسب نمره 5 در آزمون آیلتس نمره متوسط و نمره 6 به بالا خوب محسوب می شود.
حداقل نمره پذیرش در دانشگاه هایی مثل آکسفورد، هاروارد و دانشگاه کمبریج نمره 7 می باشد. آزمون آیلتس به دو صورت عمومی ( جنرال ) و آکادمیک انجام می شود. آزمون آیلتس آکادمیک برای ورود به دانشگاه ها انجام می شود. آزمون آیلتس به صورت آکادمیک چون برای تحصیل در دانشگاه ها می باشد سخت تر است. آزمون آیلتس، آزمونی با اعتبار بین المللی می باشد که حاصل همکاری بین دانشگاه کمبریج، سازمان IDP استرالیا و همچنین کنسولگری کشور انگلیس می باشد. برای تحصیل در دانشگاه های کشورهایی نظیر نیوزلند، کانادا و استرالیا و نیز اننگلیس و آمریکا، داشتن مدرک آیلتس ضروری است. همینطور افرادی که جهت مهاجرت به کانادا، استرالیا و برخی کشورهای دیگر دارند، باید مدرک آیلتس را کسب کنند.

طراحی سوالات آزمون آیلتس :

یک تیم شامل روان شناس، جامعه شناس، همینطور چند متخصص آزمون و چندین نفر کارشناس زبان شناسی تشکیل می شود که جهت طراحی آزمون و انتخاب سوالات با هم همکاری می کنند. در کل دنیا، آزمون آیلتس در موسسات و سازمان های بسیار زیادی به رسمیت شناخته شده است.

چگونگی تست شنیداری در آزمون آیلتس :

اولین بخش آزمون آیلتس، بخش شنیداری می باشد. مدت زمان جواب دادن به این بخش از سوالات 30 دقیقه می باشد. دفترچه ای شامل چهل پرسش در چهار بخش به داوطلب داده می شود. نوار امتحان بخش شنیداری را تنها یکبار پخش می کنند. قبل از اینکه نوار پخش شود، به شما فرصت داده می شود که پرسش ها را نگاه کنید تا آمادگی ذهنی پیدا کنید. بعد از پخش نوار پاسخ های خود را ظرف مدت 10 دقیقه باید در دفترچه حاوی سوالات جواب دهید سپس به پاسخنامه انتقال دهید. همانطور که پیش تر بیان شد، بخش شنیداری آزمون شامل چهار بخش می باشد. قسمت اول و دوم بخش شنیداری حاوی موضوعات اجتماعی می باشد که شامل مکالمه بین دو نفر یا بیشتر می شود. قسمت سوم و چهارم بخش شنیداری موضوعات دانشگاهی را در بر می گیرد که شامل کنفرانس و مکالمه چهار نفره می باشد.

افزایش مهارت تست زنی در آزمون آیلتس:

همانطور که گفته شد آزمون آیلتس به صورت آکادمیک و جنرال ( عمومی ) برگزار می شود. در امتحان خواندن، در قسمت آزمون عمومی 40 سوال داده می شود که ممدت زمان پاسخگویی به آنها 60 دقیقه می باشد. دفترچه ای شامل چند متن که شامل 2000 تا 2700 کلمه است، به داوطلب آزمون می دهد. این متون برگرفته از کتاب ها، روزنامه ها و همچنین جزوه ها می باشد که شامل سه قسمت است. قسمت اول، مسائل روزمره های اجتماعی را شامل می شود. نیازهای رفاهی و جزوه ها قسمت دوم را تشکیل می دهند و قسمت سوم یک موضوع اجتماعی را در یک متن طولانی در خود، جای داده است. در امتحان خواندن، در قسمت آکادمیک و دانشگاهی هم تعداد سوالات 40 عدد و زمان پاسخگویی 60 دقیقه می باشد. دفترچه ای شامل 3 متن که شامل 2000 تا 2700 کلمه است ، به داوطلب آزمون می دهند. موضوع این متن ها علمی می باشد. یکی از این متون شامل نوشتاری استدلالی می باشد.

چگونگی تست نوشتاری در آزمون آیلتس:

امتحان نوشتاری در آزمون آیلتس در دو قسمت جنرال( عمومی ) و آکادمیک انجام می شود. قسمت عمومی بخش نوشتاری شامل نوشتن انشا، درباره موضوع می باشد که زمان اختصاص یافته به این بخش هم، 60 دقیقه می باشد.

اولین انشا باید شامل حداقل 150 کلمه باشد و موضوع آن باید شرح و توصیف مشکلی باشد که برای فردی فرضی می نویسید. انشایی کمتر از 150 کلمه موجب کسر نمره می شود. توصیه می شود 20 دقیقه از فرصت 60 دقیقه ای خود را به این بخش اختصاص دهید. چهار نوع نامه برای این بخش در نظر گرفته شده است که شما در انتخاب و نوشتن یک نامه با هرکدام از آن ها مختارید.

مقالات مشابه :  مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس

انواع این نامه ها عبارتند از :

رسمی و اداری و نامه شخصی و نیز نامه درخواست کردن و همچنین نامه درخواستن کردن اطلاعات.

موضوع انشای دوم این است که نظر مثبت یا منفی خود را نسبت به یک موضوع بنویسید. حداقل کلمه به کار برده شده در این انشا، 250 کلمه است و اگر کلمات به کار برده شده کمتر از این 250 کلمه باشد، کسر نمره برای شما منظور خواهد شد. از 60 دقیقه ای که در قسمت  نوشتاری فرصت دارید، 40 دقیقه آن را به این بخش اختصاص دهید.

در قسمت آکادمیک ( دانشگاهی ) بخش نوشتاری آزمون آیلتس هم باید، درباره دو موضوع انشا بنویسید و برای این بخش 60 دقیقه زمان دارید. برای این بخش، 60 دقیقه زمان دارید. برای این بخش، یک جدول و یا یک نمودار برای امتحان در نظر گرفته شده و از شما می خواهند درباره آن، حداقل 150 کلمه توضیح دهید. در صورتی که نوشتار شما کمتر از 150 کلمه باشد، نمره منفی برای شما منظور می شود. برای این بخش اختصاص 20 دقیقه وقت ، کافی به نظر می رسد. موضوع دومین انشا در این بخش، بیان کردن نظر مخالف و یا موافق خود در مورد یک موضوع می باشد که حداقل کلمات به کار برده شده در این قسمت باید 250 کلمه باشد و کمتر از این تعداد باعث کسر نمره می شود. توصیه می شود 40 دقیقه را برای این بخش، در نظر بگیرید.

چگونگی تست گفتاری در آزمون آیلتس:

قسمت امتحان گفتاری در آزمون آیلتس شامل سه بخش می شود که زمان پاسخگویی به این سوالات 11 تا 14 دقیقه است. در بخش اول از آزمون دهنده سوالاتی در مورد زندگی شخصی او مانند شغل و محل کار و زندگی و خانواده و سوالاتی از این دست پرسیده می شود که او باید در مدت 4 تا 5 دقیقه به این سوالات پاسخ دهد. در بخش دوم در مورد یک موضوع که به شما گفته می شود باید صحبت کنید. ابتدا یک دقیقه به شما فرصت داده می شود که در مورد موضوع، کمی فکر کنید سپس باید به مدت 2 دقیقه در مورد موضوع گفته شده صحبت کنید و بعد از آن چند سوال از صحبت های خودتان پرسیده می شود که باید قادر باشید به آنها پاسخ  دهید. در بخش سوم در مورد موضوعی که در بخش دوم آزمون گفتاری با فردی که با شما مصاحبه می کند به گفتگو می پردازید.

چگونگی تست گفتاری در آزمون آیلتس:

منابع آزمون آیلتس چیست؟

برای کسب نمره قبولی و موفقیت در آزمون آیلتس، استفاده از کتاب ها و منابع ضروری است. مطالعه این کتب شما را در برابر مسائلی که در آزمون مواجه می شوید آماده می کند. دانشگاه کمبریج مولف بعضی از منابع این آزمون می باشد و بقیه منابع توسط موسسات دارای اعتبار دیگر تالیف شده است. شرکت در کلاس های موسسات زبان، یکی دیگر از راه های آمادگی برای آزمون آیلتس می باشد. هزینه کلاس های آموزشی به مراتب بیشتر از سایر منابع نظیر کتب و صورت های آموزشی است که داوطلبان می توانند به صورت خودخوان برای موفقیت در آزمون آیلتس از آنها استفاده کنند.

سطح نمرات در آزمون آیلتس 0 تا 9 می باشد نمره 3 و پایین تر نمره ضعیف، و نمره 9 عالی به شمار می آید.

بهترین منابع آزمون آیلتس آکادمیک و عمومی ( جنرال ):

لازم است برای کسب مهارت و موفقیت در آزمون آیلتس منابع و کتب معتبر و مفید آیلتس را بشناسید و آنها را مطالعه کنید.

از میان تعداد بسیاری منابع و کتب آیلتس که در بازار موجود می باشد به معرفی بعضی از منابع مفید که شما را در کسب مهارت و موفقیت در آزمون آیلتس یاری می کند، می پردازیم.

کتاب Barron’s IELTS superpack:

این مجموعه شامل کتاب های کوچک و یک عدد سی دی ، ام پی تری و همچنین چندین آزمون آزمایشی و دو عدد سی دی صوتی می باشد. راهنمایی های لازم جهت مهارت در آزمون آیلتس در یک سی دی صورتی جداگانه هم در این مجموعه وجود دارد. این مجموعه تمام مهارت های ریدینگ و رایتینگ و نیز لیسنینگ و اسپیکینگ را با لهجه آمریکایی به شما می آموزد.

کتاب The official Cambridge Guide to IELTS :

این کتاب شامل مجموعه ای از تجارب و راهنمایی های داوطلبان آزمون های قبلی است که برای هردو بخش آزمون آیلتس یعنی عمومی و آکادمیک کاربرد دارد. این کتاب به شما در جهت کسب نمره بهتر در آزمون آیلتس کمک می کند. هشت آزمون آزمایشی در کتاب کمبریج گایر، گنجانده شده که شما می توانید با راهنمایی هایی که در آن شده است جهت تمرین کردن و تکمیل هر قسمت از آزمون استفاده کنید. همچنین برای قسمت لیسنینگ، فایل های صوتی و تصویری به شما داده می شود.

مقالات مشابه :  لینک سازی داخلی

کتاب official IELTS practice Materials :

این کتاب علاوه بر زبان آموزان برای معلمان آنها که برای آموزش زبان آموزان جهت شرکت در آزمون آیلتس تلاش می کنند ، هم کاربرد دارد. این کتاب در جهت انتقال تجربه برای کسب موفقیت در آزمون آیلتس به آزمون دهندگان کمک می کند.

این کتاب چگونگی ارزیابی هر قسمت از آزمون آیلتس را بیان می کند و نیز آزمون دهندگان را جهت شرکت در آزمون آیلتس راهنمایی می کند. قسمت های آموزشی هردو بخش عمومی و آکادمیک و نیز متن لیسنینگ ها و همینطور پاسخنامه در این کتاب ارائه شده است. این کتاب، تجربه لازم و کافی را جهت موفقیت در آزمون آیلتس به داوطلبین آزمون منتقل می کند.

کتاب  Target Band 7 : AELTS Academic :

این کتاب به بررسی بیشترین مشکلاتی که آزمون دهندگان با آن مواجه می شوند می پردازد و برای چیره شدن بر این مشکلات راهکارهای مناسب ارائه می دهد. این کتاب وسط یکی از آزمون گیرندگان سابق آیلتس به زبان خیلی ساده و روان، نگاشته شده است. داوطلبانی که به کسب موفقیت در این آزمون فکر می کنند، این کتاب توصیه می شود. اکثر آزمون دهندگانی که از این کتاب استفاده کرده اند در آزمون آیلتس موفقیت کسب کرده اند.

کتاب  Target Band 7 : AELTS Academic :

کتاب A ce the IELTS : IELTS General  :

در این کتاب به سوالات مرسوم و متداول در آزمون آیلتس عمومی پرداخته شده است. این کتاب جنبه های کلی آزمون را مورد بررسی قرار می دهد و شامل پیشنهادات و راهکارهای عملی برای کسب بهترین نتیجه در آزمون آیلتس می باشد.

کتاب collins Reading for IELTS :

این کتاب شامل 11 درس می باشد که موضوعات رایج آزمون آیلتس را مورد بررسی قرار می دهد. در هر درس، یکی از سوالهای آزمون مانند سوالات تستی و سوالات تکمیلی مورد تحلیل قرار گرفته و آموزش داده می شود. در این کتاب تکنیک ها و روش های موفقیت در قسمت های مختلف آزمون Reading  به داوطلبین آزمون آیلتس ارائه می شود.

کلمات کلیدی و کاربردی در ابتدای هر درس داده می شود و سپس سوالات و تکنیک های آزمون بررسی می شود و در ابتدای هر درس هم یک آزمون آزمایشی داده می شود.

کتاب collins Reading for IELTS

کتاب  collins Listening for IELTS :

در این کتاب، کلمات کاربردی و مفید، طبقه بندی شده متناسب با موضوع ارائه شده است. در این کتاب، تکمیل کردن نقشه، فرم و همینطور سوال جواب های کوتاه و روش های پاسخ به آنها پرداخته شده است. تکنیک های فهم Listening، یادداشت برداری و پاسخ به سوالات در این کتاب، بیان شده است. نمونه سوال های فراوانی در این کتاب و CD که ضمیمه آن است، وجود دارد.

کتاب  collins Writing for IELTS :

در این کتاب، کلمات کاربردی و کلیدی و روش های نگارش یک انشای خوب در ابتدای هر درس بررسی شده است. هر آنچه که برای نگارش یک متن و انشای خوب، مانند نوشتن مقدمه و متن و نوشتن و سازماندهی پاراگراف ها، آموزش داده می شود. انواع سوالات و موضوعات مرتبط با Writing آزمون آیلتس و نیز ارائه متن های نمونه، متناسب با سوالات در این کتاب ارائه شده است.

کتاب Collins speaking for IELTS :

تاکید این کتاب بر روی سه موضوع می باشد:

1 – سوالات آزمون آیلتس از نظر ساختاری

2 – موضوعاتی که بیشترین تکرار در آزمون Speaking را داشته است و ارائه کردن کلمات کلیدی و کاربردی متناسب با هر موضوع

3 – تکنیک های موفقیت در Speaking همانند چگونگی اصلاح پاسخ در هنگام مصاحبه، جواب های متناسب و سازماندگی پاسخ ها.

همراه این کتاب، یک CD صوتی ارائه شده است که در آن چند نمونه مصاحبه بدون پاسخ و همینطور چند نمونه مصاحبه با پاسخ وجود دارد. در پایان برای کسب بهترین نتیجه و موفقیت در آزمون آیلتس پشتکار و تمرین و تکرار فراوان لازم و ضروری است.

برای شرکت در کلاس های آموزش آنلاین زبان انگلیسی میتوانید با واحد پشتیبانی وبسایت خود آموززبان همراه باشید .