08138280931-09192133684 info@khodamoozzaban.com

برای دستیابی به متدهای صحیح درس خواندن به لوازم و عواملی نیاز می باشد که می بایست با آن‌ها اشنا بود و از ان استفاده کرد. حتما شنیده اید که برای بسیاری از دانش آموزان درس خواندن از جمله دشوارترین کارهای دنیا می باشد. دلیل این موضوع عدم آگاهی دانش اموزان از متد های درست و اصولی درس خواندن است. در واقع مطالعه کردن هنری‌ می باشد که جزئیات خاص خود را می طلبد، چنانچه این جزئیات به درستی کار گرفته شود، موفقیت دانش اموز یا دانش جو حتمی خواهد بود. شمار زیادی از دانشجویان از همان اغاز مسیر به دنبال متدهای درست درس خواندن و یادگیری هستند. انها با کمک حفظ کردن مطالب گرفته تا نوت برداری و تصویر سازی و …سعی دارند مطالب را در ذهن خود ذخیره نمایند. ولی گاهی در می یابند که همه آنچه که مطالعه کرده اند مجددا فراموش نموده و فقط زمان خود را به هدر داده‌اند. اما راه حل این مشکل چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

مهارت‌های ضروری جهت درس خواندن صحیح

جهت داشتن روش صحیح مطالعاتی ، در اغاز باید تعدادی مهارت مهم و اساسی را در زندگی اموخت.

1. هنر گوش کردن:

حرف‌ها و صداها شنیده می شوند، اما این بدان معنا نیست که ما آن‌ها را درک کرده ایم. اما اگر مایل باشیم که به اطرافتان گوش بدهیم، دیگر وضع فرق می‌کند. ما هر اندازه با دقت‌‌تر گوش کنیم، درک بیشتری از موضوع خواهیم داشت. پس می‌توان ادعا نمود که ضعف و ناتوانی در گوش کردن، دلیل شمار زیادی از دشواری های ارتباطی و یادگیری می باشد.جهت دریافت آموزش انلاین زبان انگلیسی میتوانید به وبسایت خودآموززبان مراجعه نمایید.

 

2. استفاده ازمهارت نوت ‌برداری:

نوت برداری مهارتی می باشد که به درک صحیح تر و دقیق تر مطلب و تکمیل اموخته ها کمک می‌ نماید و البته باید بدانیم که با جزوه ‌نویسی متفاوت است. در حقیقت نوت ‌برداری یعنی انتخاب و ثبت کردن نکات کلیدی و مهم.

3.مهارت خلاصه کردن مطالب اموخته شده:

خلاصه کردن مطالب یعنی مرور صحیح مطالبی‌ که مطالعه نموده اید. در حقیقت خلاصه نویسی مرور و بیان مجدد از نکات مهم به زبان خلاصه کننده است. یک خلاصه خوب بایست نه ‌تنها واجد نکات پایه ای مهم باشد، بلکه حتما بایستی ارتباط میان نکات اصلی را هم تبیین نماید. یک مطلب خلاصه شده باید دارای انسجام خوبی باشد، بدان معنی که بین جمله‌ها ارتباط منطقی موجود باشد و به بیان خود خلاصه کننده نوشته شده باشد.

4.درس خواندن از طریق مهارت پرسیدن سوال:

پرسش‌های مطرح شده هر فرد نشان‌دهنده دقت، علاقه، نکته بینی و تبحر در یادگیری او می باشد. پس از بیان پرسش ها فرار نکنید و به موقع و به جا سوال خود را مطرح نمایید. در این مورد سعی کنید بدانید چطور باید پیرامون موضوع مورد یادگیری تان سوال کنید. فاکتور های مطالعه اثربخش برای درس خواندن صحیح برای داشتن یک متد درست درس خواندن ، در اغاز می بایست با دقت اصولی را اجرا نماییم. چون تنها با رعایت کردن این فاکتورها می‌توان بهتر اموخت و از وقت خود بیشترین استفاده را کرد.

برخی از این فاکتورها عبارتند از:

1.تعیین کردن هدف درست

هر فرد می بایست پیش از مطالعه برای خودش هدفی را معین کنید، به این مفهوم که مثلا این درس را به چه قصدی مطالعه خواهید نمود، آیا تنها نکات اصلی ان درس را مطالعه می کنید یا نیت دارید در تمام مطالب درس ریز شوید.

2. مشخص کردن تایم مطالعه روزانه

باید تعیین نمایید که چه مدت زمان لازم است که صرف مطالعه کردنتان بکنید. مشخص کردن زمان و میزان مطالعه به شخص آرامش خواهد داد و این آرامش سبب ازدیاد سرعت و حجم یادگیری و مطالعه می گردد.

3.مطالعه دروس را به شکل فعال انجام دهید

افرادی که به شکل هدفدار درس می خوانند، جهت یادگیری بهتر می بایست مطالعه فعال داشته باشند. بهتر است با کمک نوت برداری که قبلا نکاتی را در مورد ان گفتیم ، با استفاده از حل کردن تمرین ها، با کمک علامت‌گذاری و برگزیدن نکته ‌های مهم، مطالعه تان را فعال تر از قبل کنید.

4. در مطالعه جدیت داشته باشید و همزمان به خودتان استراحت مناسب هم بدهید

مقالات مشابه :  بهترین منابع آموزشی زبان فرانسه

هنگامی که تصمیم به مطالعه دارید، بدون اتلاف وقت ان را اغاز کنید و به افکار مزاحم اجازه ندهید که مانع پیشرفت شما باشند. برای برخورداری از یک مطالعه خوب و جهت داشتن درک مناسب تر از مطالب می بایست بعد از حدود هر45 دقیقه درس خواندن به خود استراحت کوتاهی ده الی یک ربع بدهید.

فراموش نکنید که یکی از کارامد ترین و مناسب ترین روش‌های درست درس خواندن متدی به نام پس‌ ختام می باشد که شامل 6 گام است.

این واژه در واقع اختصاری از حروف اول گام های زیر است که عبارتند از:

(پ) پیش‌ مطالعه کردن مطالب

اگر مایل هستید مطالب مثلا یک فصل را بیاموزید، اول سریع همه آن فصل را یک مرتبه بخوانید تا یک برداشت جامع از موضوعاتش به دست اورید. مرحله پیش‌مطالعه به شما کمک می نماید که در کنار یک آشنایی مقدماتی با موضوعات، مطالب اصلی و فرعی را تا مقدار زیادی درک کنید.

(س) سوال پرسیدن

پس از پشت سر گذاشتن گام پیش‌ مطالعه و آشنایی کلی با موضوعات، سعی نمایید درباره موضوع مطالعه پرسش هایی را مطرح نمایید. سوال‌ پرسیدن ممکن است کمی تایم از شما بگیرد و مقداری سخت باشد، اما به طرز چشمگیری موجب افزایش تمرکز حواس، دقت و سرعت عمل افراد خواهد شد . و سهولت یادگیری را برای شما به دنبال دارد.

(خ) خواندن موضوع

همه افراد هنگامی که مطالعه می کنند، می خواهند درس را فرا بگیرند، درک کنند، حفظ کنند پس برای همین تلاش دارند که خط به خط کتاب را بخوانند و تکرار کنند. در صورتی که هدف از گام خواندن موضوع اصلا به خاطر سپردن مفاهیم ان موضوع نیست. بلکه هدف از این گام یعنی گام خواندن فقط فهمیدن موضوعات و انتقال اطلاعات ان از کتاب به دفتر نوت برداری به زبان خودمان ‌است.

(ت) تفکرکردن پیرامون موضوع

تلاش کنید موقع درس خواندن درباره مطالب و مثال‌ها اندیشه کنید و از مطالب در ذهنتان تصویرسازی بسازید.

(آ) از حفظ شدن موضوع

پس از رد کردن 2 گام قبل یعنی گام خواندن و گام تفکر تلاش کنید مطالب اصلی مبحث مورد نظر را برای خودتان مجدد دوره کنید. موضوعات مطالعه شده را به بیان خود و آن مدل که راحت‌ می باشید، مجددا بازگو نمایید. از حفظ شدن به افراد کمک خواهد نمود که مباحثی را که خوب یاد نگرفته‌اید، تمیز دهید و آن‌ها را مجددا مطالعه کنید.

متد درست مطالعه با داشتن تمرکز حواس بهتر:

(م) مرور نمودن مطالب

هنگانی که همه فصل‌‌ها را مطالعه کردید، در فواصل زمانی گوناگون موصوعات مطالعه شده را مجددا از نو مرور نمایید. این گام با اهمیت ترین بخش مطالعه است که موجب تثبیت اطلاعات دریافتی در اعماق زیرین ذهن می باشد و مانع فراموشی می شود.

متد درست مطالعه با داشتن تمرکز حواس بهتر:

تمرکز حواس به مفهوم کاهش عوامل حواس‌پرتی می باشد. در حقیقت مطالعه کردن، جدی‌ترین کاری است که تمرکز حواس در آن رول محوری دارد. پس بد نیست بدانیم چطور می توان تمرکز حواس بیشتری حین مطالعه داشت.
چگونه تمرکز حواس را برای درس خواندن تقویت کنیم.

1.نخستین گام، کنترل اضطراب

اضطراب داشتن به ذات خود بد نمی باشد. از منظر روان‌شناختی، وجود مقداری اضطراب برای تحریک انگیزه‌ها و انجام کارهای سر موعد مقرر لازم می باشد. مسئله هنگامی شروع می گردد که شدت اضطراب زیاد باشد. چون اضطراب بسیار نه تنها کمکی به یادگیری و موفقیت نخواهد کرد، بلکه سدی در برابر آن محسوب می باشد. پس اگر مبتلا به اضطراب افراطی هستید نخست باید با کمک پزشک ان را درمان نمایید .

2. تقویت روحی و روانی خود

متد هایی را برای تقویت روانی و افزایش روحیه خود بیابید. روحیه شجاعت و جرات را در خود تقویت نمایید، امیدوار و مصمم باشید تا تسلط‌تان در امور گوناگون افزایش یابد.

3. کنترل نمودن افکار مزاحم را در اولویت خود قرار دهید

از جمله موانع تمرکز حواس هر فرد، وجود افکار مزاحم است که رول مهمی در به هم زدن تمرکز افراد حواس دارند. اغلب این افکار مزاحم ریشه ذهنی دارند که می بایست از آن دوری نموده و آن‌ها را در کنترل داشت. این فاکتور های مزاحم یادآوری خاطرات تلخ و شیرین را شامل می شود تا غوطه ‌ور شدن در خیال یا موارد احساسی چون درد، رنج، غم و غصه، نگرانی، گرسنگی و تشنگی یا سردی و گرمی، ترس، خشم و شادی، سردرد و…. برای رهایی از این افکار افراطی می بایست از تمرینات مورد تجویز پزشک خود بهره ببرید.

مقالات مشابه :  بهترین منابع آموزشی زبان فرانسه

فاکتورهایی مهم برای صحیح درس خواندن:

بعضی از متدها و نکات مهم برای داشتن مطالعه بهتر عبارتند از:
• قبل از اغاز مطالعه حتما برنامه ریزی کنید و معین کنید چه فصولی را خواهید خواند.
• تلاش کنید در فواصل زمانی مناسب ولی پیوسته مطالعه نمایید.
• محل مطالعه و درس خواندن را به شکل پیوسته تغییر بدهید.
• با صدای بلند مطالعه کنید، انگار که برای خود تدریس می کنید.
• مطالعه جمعی و انجام تکالیف به شکل جمعی، مانند مراجعه به کتابخانه و تبادل نظر برای یافتن جواب صحیح در افزایش انگیزه و آمادگی خیلی مؤثر می باشد.
• از فلش کارت‌های مربوط بهره ببرید.
• از خود تست بگیرید.
• هیچ موضوعی را بر پایه سلیقه خود حذف ننمایید، چون که هر بخش از درس ضرورت خود را دارد.
• استراحت داشتن و خواب کافی در برنامه خود درج کنید.
• خود را غرق جمع اوری جزوه‌ها و منابع گوناگون نکنید.
• در یک روز معین در طول هفته، (فرضا هر شنبه) برای هفته اتی برنامه‌ریزی نمایید.
• در طی هر کلاس با برنامه جلو بروید و تکالیف هر کلاس در همان هفته تکمیل نمایید.
• به تقویم توجه نمایید و معین کنید که چند مدت برای تکمیل کارتان نیاز خواهید داشت. به‌عنوان‌مثال، اگر فهمیدید که مطالعه شما بیشتر از آنچه زمان در دسترس دارید طول خواهد کشید، به‌احتمال بسیار باید کارهایتان را اولویت‌بندی نمایید. و حتما بایسی بر پایه مطالبی که در کلاس درس ارائه می گردد، درباره خواندنی‌های خود تصمیم اتخاذ کنید.
• فراموش نکنید که کنترل کردن زمان بندی برنامه ها و برای مقابله با حواس‌پرتی‌هایتان در رسیدن به هدف هایتان کمک خواهد کرد. اگر تحت کنترل تقویم خود باشید و با توجه به آن جلو بروید، قادرید تکالیف خود را با موفقیت به انجام برسانید و روی دروس خود متمرکز بمانید. این امر بسیار مهم است که زمانی که برای اتمام تکالیف خود برنامه‌ریزی نموده اید، برای ممانعت از فراموش کردن، آن را در تقویم خود یادداشت نمایید.
• نظم داشتن و برنامه ریزی قبلی برای مطالعه بسیار مهم است علاوه بر برنامه ریزی کلی هفتگی برنامه ریزی های کوتاه مدت دیگری هم لازم است مثلا هر شب پیش از خوابیدن، برنامه تان را برای روز اتی تنظیم نمایید. با برنامه بیدارشدن موجب بهره‌وری بیشتر می گردد.

متد درست مطالعه با داشتن تمرکز حواس بهتر:

کلام اخر

توجه کنید که افراد زیادی در اجرای روش‌های فوق با مشکل روبه رو می‌شوند و ناامیدی به سوی انها می‌آید. به همین علت توصیه می گردد از تجربه های یک مشاوره تحصیلی قدر هم استفاده نمایید. زیرا مشاوره متدهای مطالعه صحیح را با جزئیات و متناسب با شرایط و کاراکترتان آموزش می‌دهد.به علاوه برای موفقیت در مطالعه باید ابتدا خودتان را بشناسید و بر روی رفع نقاط ضعف و تقویت نقطه قوت خود تمرکز کنید. مثلا یادتان باشد که بدانید که در کدام مکان با بهترین بازدهی مطالعه می‌کنید. مثلا برای برخی افراد یک کتابخانه بسیار ساکت ممکن است بهترین محل برای مطالعه شما نباشد. بدانید چه مکانی با چه مقدار صدا برای شما عملکرد بهتری خواهد اورد. شاید متوجه بشوید که با برخی صداهای پس‌زمینه ای بیشترتمرکز خواهید داشت پس از ان ها استفاده نمایید. اما، چنانچه سکوت محیط حواس افراد را پرت نمی‌کند، می توان در کتابخانه درس خواند.توجه نمایید که مطالعه فعال خیلی به ندرت در سکوت رخ می دهد، چون خیلی اوقات بیان و تکرار مطالب با صدای بلند را می طلبد.توجه کنید که مطالعه تان را به سمت مطالعه فعال ببرید ولی بدانید که بازخوانی متون یا یادداشت‌ها، درگیری فعالانه با مطالب به حساب نمی اید.پس تکنیک های خواندن فعال را یاد گرفته و انها را به کارببندید. فراموش نکنید که خواندن را تحت عنوان بخش با اهمیتی از فرایند پیش مطالعه در نظر داشته باشید. اما فراگیری اطلاعات، نیاز به مشارکت و درگیری فعال با مطالب دارد. مشارکت فعال، هم پروسه ایجاد معنا از میان متون می باشد که ایجاد ارتباط با درس‌ها، مثال‌ها و …را شامل می شود.

جهت دریافت آموزش آیلتس بصورت حرفه ای میتوانید با واحد فروش وبسایت خود آموززبان در تماس باشید.