بلاگ

آموزش زبان انگلیسی در خانه

آموزش زبان انگلیسی در منزل
آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی در خانه

آموزش زبان انگلیسی در منزل چیست  :

آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی یکی از مقوله های پرکاربرد در زندگی امروزه هم در علم و هم در تجارت وکار به شمار می رود. اهمیت زبان انگلیسی در دنیای علم با توجه به این نکته که درصد زیادی از مقالات علمی و دانشگاهی به زبان انگلیسی نوشته می شود بسیار پر رنگ است. از سوی دیگر این زبان در دنیای ارتباطات در زبان کامپیوتر و اینترنت به عنوان زبان اصلی به کار می‌رود و برای یادگیری برنامه های کامپیوتری نرم افزارها و استفاده درست از اینترنت، آشنایی با زبان انگلیسی لازم و ضروری است. از سوی دیگر روابط بین المللی، رویدادهای هنری و علمی و فرهنگی و ورزشی و سایر ارتباطات و مناسبات بین ملت‌ها نیز به زبان انگلیسی است و این مهم را دو چندان می‌کند. امروزه زبان انگلیسی نه تنها برای کسانی که قصد ادامه تحصیل را دارند مهم است، بلکه به تجار و بازرگانان کمک میکند بازار هدف خود را توسعه دهند و درآمد شگفت انگیزی داشته باشند.

اما بعد از اشاره به مقوله اهمیت زبان انگلیسی، باید به این نکته توجه کرد که راه های مختلفی برای آموزش آن در دنیا وجود دارد. البته آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم یعنی برای کسانی که زبان اصلی یا زبان مادری آنها انگلیسی نیست و این زبان را به عنوان زبان خارجی آموزش می بینند است.

یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از قرار گرفتن در محیط :

برخی از این راه ها عبارتند از یادگیری با قرار گرفتن در محیط در کشورهای انگلیسی زبان که این روش بسیار مفید است و بسیار پربازده می باشد. مثلاً برای آموزش زبان انگلیسی به مدت ۶ ماه در کشور استرالیا انگلستان کانادا و آمریکا و سایر کشورهای انگلیسی زبان زندگی کنیم و با زندگی روزمره و قرار گرفتن در محیط واقعی استفاده از زبان آن را به طور کاملاً کاربردی آموزش ببینیم. این روش بسیار بسیار موثر و مفید است زیرا بیشترین شباهت را به الگوی یادگیری زبان مادری کودک دارد. تنها مشکل اصلی این روش مفید، هزینه بالا و مشکلات مربوط به گرفتن ویزا و اقامت در آن کشور می باشد. روش بعدی آموزش از طریق شرکت در کلاس های آموزش زبان است که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم تدریس می‌کنند.

آموزش زبان انگلیسی در خانه

این روش مفیدی هست چون در آن فرایند آموزش شبیه سازی شده و در جلسات منظم و مرتب به اجرا در میاید و از لحاظ هزینه هم بسیار کمتر از روش اول خواهد بود. تنها مشکل این روش در این هست که در زمان های خارج از کلاس که زمان بسیار زیادی هم هست تاثیر کلاس کمرنگ میشه چون شما دارید به زبان فارسی زندگی می‌کنید به زبان مادری رابطه برقرار می کنید و تاثیر ساختارها و لغات آموزش دیده در کلاس رو کمرنگ خواهد کرد. بنابراین در این روش تلاش می‌کنیم که برای آموزش بهتر با شرکت در کلاس علاوه بر انتخاب کلاس موسسه مناسب و تمرین کافی در منزل و تماس با زبان انگلیسی از طریق گوش دادن شنیدن داشته باشد تا تاثیر زبان مادری را تا حد امکان کم کنیم.

ویژگی آموزش زبان انگلیسی در خانه :

روش دیگر آموزش زبان انگلیسی آموزش زبان انگلیسی در منزل است که ویژگی‌های خودش را دارد. خیلی از افراد براشون مشکل هست که وارد کلاس زبان بشن به دلایل مختلف که ممکن است خجالت زدگی باشد یا اینکه راحت نبودن برای شرکت در کلاس و یادگیری و رقابت در حضور دیگران، ترجیح می‌دهند در منزل خودشان زبان کار کنند. نکته جالب این است که این روش آموزشی به خاطر ویژگی‌های خودش محبوبیت خاصی دارد.

منابع آموزش زبان انگلیسی در خانه

یکی از این ویژگی‌ها سهولت آموزش است. در این روش مجبور نیستیم وارد سیستم آموزشی یا وارد کلاس شویم و با دیگران مقایسه شویم و اگر اشتباهی کنیم از طرف دیگران مورد تمسخر قرار بگیریم یا استرس ایجاد شود. مزیت دوم این روش، کاهش هزینه است. در این روش هزینه ها به مقدار قابل توجهی کمتر است و به کاهش هزینه زبان‌آموزی کمک میکند. ویژگی سوم این روش فرصت تمرین و تکرار بیشتر در منزل است و فقط محدود به زمان خاص کلاس نیست. چون زبان آموز میتواند تمرینات و کار بیشتری بکند. اگر بتواند در منزل نظم آموزشی را برای خود فراهم نماید. مزیت دیگر این روش آموزش زبان در منزل، انعطاف پذیری بیشتر خواهد بود. در این روش برای یادگیری زبان در آن روزی که حس بهتری دارید زمان بیشتری اختصاص داده و در روزی که از هر لحاظی آمادگی ذهنی را نداریم زمان کمتری به این موضوع اختصاص دهیم. بنابراین انعطاف پذیری بیشتر کمک میکنه به مقوله آموزش موفق تر و موثرتر زمانی که این روش را با روشهای دیگر مقایسه میکنیم. علاوه بر همه این مزیت‌ها در این نوع آموزش به مقوله نظام آموزشی یا self-discipline توجه خاصی داشته باشد. از آنجائی که در این روش، مدرس یا ناظر بر این روش نیست، زبان آموز باید خودش نظم را برقرار کند و طبق برنامه‌ای که تنها در ساعات مشخص و روزهای مشخص انجام بدهد و این برنامه رو و بنا به نظر شخصی خودش ادامه بدهد.

روش موثر آموزش زبان انگلیسی در منزل :

اما چگونه در یادگیری زبان انگلیسی در منزل ما این روش رو بهتر انجام بدیم و چه نکاتی باید مورد نظر قرار بگیرند که آموزش زبان انگلیسی در منزل موثرتر و بهتر انجام بشود. یکی از نکات بسیار مهم داشتن برنامه منسجم و منظم است. یعنی زبان آموز برای یادگیری زبان یک برنامه زمانی دقیق و منظم بریزد و این برنامه ریزی نیاز دارد که درازمدت باشه و آینده را هم در نظر بگیرد. نکته دوم که داشتن یک برنامه مناسب نیازهای آموزشی سطح مورد نیاز وی را تامین کند. یعنی زبان آموز باید برنامه داشته باشه که material آموزشی این کتاب فایل های صوتی فیلم های آموزشی سایر منابع را در اختیار قرار دهد.

روش های موثر آموزش زبان انگلیسی در منزل

این برنامه باید بسته به سطح زبان اموز باشد و از آنجایی که برنامه نامناسب میتواند باعث از بین رفتن انگیزه و اتلاف وقت از زبان شود این عامل یکی از مهمترین عوامل هست و این برنامه مناسب توسط یک متخصص آموزش زبان انگلیسی تدوین و آماده شود و بسیار به فرایند آموزش کمک می کند. نکته مهم بعدی وجود یک راهنما یا mentor است که نیازهای آموزشی مناسب سطح زبان آموز را اجرا و حمایت کند و سوالات و مشکلاتی که در حین آموزش وجود دارد را حل کند. اهمیت وجود راهنما در سطوح پایین بیشتر است چون تشخیص مشکلات و پاسخ سوالات در حد دانش و مهارت زبان اموز نیست و او قطعاً نیاز به کمک کسی که سطح انگلیسی بالاتری دارد خواهد داشت و این وجود راهنما میتواند برنامه آموزشی را تکمیل کند. از طرف دیگر زبان آموز با اطمینان خاطر از اینکه یک راهنما وجود دارد که مشکلاتش را حل می‌کند با اعتماد به نفس بیشتری برنامه را ادامه خواهد داد.

نکته چهارم در آموزش زبان انگلیسی در منزل داشتن انگیزه مناسب و مهمتر از آن، حفظ انگیزه در مدت زمان آموزش است. انگیزه زبان آموز وابسته به مقولاتی از جمله مهاجرت، ادامه تحصیل، مقتضیات شغلی، رقابت درسی، رقابت کاری، سفر و سایر انگیزه‌هاست که می‌توانند کمک مناسبی باشند به ادامه فرآیند آموزش زبان در منزل. نکته مهم بعدی داشتن تنوع در برنامه و ایجاد انگیزه و همچنین داشتن روحیه خوب می باشد.

وقتی برنامه آموزشی وجود دارد که دارای تنوع مناسب باشد و این موضوع در نظر گرفته شود که زبان آموز با تنوع برنامه خسته نمیشود و نظم برنامه خودش رو حفظ میکند و آموزش زبان با یک انگیزه خوب به نتیجه مورد نظر خواهد رسید. برای اجرای درست آموزش زبان انگلیسی در منزل باید به چند ویژگی مهم دقت کنیم. نکته اول که در یادگیری لغات به کار میرود عبارت است از مفهوم نهادینه کردن لغات یادگیری شده در ذهن که با استفاده از context انجام می شود، یعنی اگر زبان آموز یک لغت را یاد می‌گیرد، آن را در یک موضوع مرتبط یاد بگیرد

مثلا در یک داستان یا در یک اتفاق روزمره. برای درک بهتر موضوع تصور کنید زبان آموز می خواهد لغاتی در مورد بیان زمان یاد بگیرد. اگر این یادگیری در یک داستان که اتفاقات مختلفی در زمانهای متفاوت داستان رخ می دهد انجام شودبهتر یاد گرفته خواهند شد و دیرتر از ذهن زبان آموز خارج خواهند شد. نکته بعدی در آموزش لغت شخصی سازی هست. یعنی شما لغات زیادی یاد بگیرد اما چون در مورد زندگی شخصی شما نیست آنها را فراموش می کنید. لذا اکیدا توصیه شده است، زبان آموز وقتی لغت جدید را در داستانی با موضوع مرتبط ، یاد میگیرد، تلاش نماید این لغات را در جمله در مورد خودش استفاده کند.که مفهوم درست باشد و با استفاده از به کار بردن در زندگی روزمره خودش آنها را به بخشی از دانش فعال و مهارت واقعی خود تبدیل کند.

نکته مهم بعدی در یادگیری لغات و اصطلاحات انگلیسی در منزل، نحوه بایگانی یا نوشتن آنها است که وقتی که لغات جدیدی یاد گرفته می‌شوند و باید فقط معنی آنها را ثبت نکرده، بلکه به گونه‌ای تلفظ را ثبت کنیم. در ضمن حتماً مثالی از این لغت بنویسید. این ایده می تواند مفید باش اگر مترادف و متضاد های آنها را اگر بتوانید یادداشت بردارید که این روش در توسعه دامنه لغات بسیار مفید است.

نکته دیگری که در نوشتن و یادداشت برداری مفید است، نوشتن لغات هم خانواده هم نوشته شوند. نکته بسیار مهم دیگر در ثبت لغات، این است که این کار باید به صورت موضوعی باشد تا پیدا کردن آنها بعداً آسان‌تر باشد. مثلاً صفحات خاصی از دفتر را اختصاص به لغات مربوط به اینترنت و تکنولوژی بکنید. یا چند صفحه را به لغات مربوط به سلامتی و بهداشت اختصاص دهید. چند صفحه مربوط به مفهوم غذا و غیره و اگر بعدا لغت جدیدی درباره این موضوعات پیدا کردید به این صفحات اضافه نمایید. تا جستجو در آن راحت باشد و بعداً بتوانیم آن را آپدیت کنیم. نکته دیگر نحوه یادگیری ساختار گرامری در آموزش زبان انگلیسی در منزل است. برای این منظور ساختارها را هم باید از موقعیت مناسب طبق برنامه آموزش و تمرین کرد.

یکی از راه‌های تمرین role play با فرد دیگر است و از آنجائی که در این روش یادگیری، معمولا تنها هستیم صحبت کردن با آینه رو توصیه می کنم. وقتی که داریم صدای دو نفر در یک دیالوگ شبیه‌سازی می‌کنید از تغییر تن صدا برای تشخیص دو طرف مکالمه استفاده کنید. با وجود دستگاههای پرتابل الکترونیک و دیجیتال مثل موبایل و لپ تاپ و تبلت می توانیم صدای خود ضبط کنیم و با گوش دادن به آن ایرادات را بنویسیم و مجدد این کار باید تکرار شود تا ایرادات به حداقل برسند. نکته مهم دیگر در این نوع یادگیری استفاده از منابع آنلاین به عنوان مکمل راهنما است که میتواند در این فرآیند به ما کمک کند. سایت های متنوعی می توانند به عنوان مکمل برنامه آموزشی در منزل به کار روند، اما در انتخاب آنها نیاز به راهنمایی و کمک داریم تا برای سطح زبان آموز مفید باشند. از طرف دیگر تعداد زیاد و تنوع این سایت‌ها و پیجها انتخاب را مشکل می‌کند. بنابراین حتماً زبان آموز برای استفاده از این سایت ها و پیج ها به مدرس و یا راهنمای خودش مراجعه کند و با کمک راهنما این انتخاب انجام شود تا نتیجه بهتری حاصل شود.
نتیجه گیری کلی این مطلب این است که برای آموزش زبان انگلیسی در منزل نکات مهمی وجود دارد از جمله برنامه، انگیزه، راهنما و روش‌های آموزشی که باید به دقت مورد نظر قرار گیرد. در سیستم خود آموز زبان ویدیو های آموزشی که در سطوح مختلف و با بهترین کیفیت توسط بهترین مدرسین زبان انگلیسی تهیه شده اند، روش های بسیار خوبی هستند که باید مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین برنامه آموزشی جامع برای شما می تواند برنامه خودآموز زبان در سطوح مختلف باشد. از طرفی راهنمای سیستم خود آموز زبان همیشه در کنار شما حاضر است و وظیفه مهم رفع اشکال و حمایت و پشتیبانی آموزشی را در آموزش زبان به عهده دارد.

این راهنما روش آموزش شما را نیز به روز می کند و به شما کمک می‌کند بدون خروج از منزل زبان انگلیسی را یاد بگیرید. وجود راهنما به شما کمک میکند، با اعتماد به نفس بیشتری به یادگیری زبان انگلیسی در منزل بپردازید و این فرایند را با موفقیت کامل نمایید. فراموش نکنید که برای ارتقاء کیفیت آموزش و رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز به برنامه ریزی و تخصیص وقت مناسب برای این برنامه آموزشی خواهید داشت.

نوید صنوبری
متخصص آموزش زبان انگلیسی​

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping