08138280931-09192133684 info@khodamoozzaban.com

ترکیه کشوری است با موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر، زیرا مرزهای آن قاره‌های آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند. ترکیه اتصال دهنده فرهنگ میان آسیای غربی و اروپای شرقی است و همین امر سبب می‌شود تا موقعیت استراتژیک آن برای جهان بسیار مهم باشد. همچنین مرزهای ترکیه با هشت کشور دیگر مرتبط است. این هشت کشور شامل سوریه، عراق، ایران، یونان، گرجستان، بلغارستان، ارمنستان و آذربایجان می‌شود. بنابراین موقعیت جغرافیایی ترکیه را می‌توان اولین گنجینه استراتژیک این کشور دانست. کشور زیبای ترکیه بنابر دلایل متعددی از جمله همسایگی با ایران وهمچنین فرهنگ نزدیک و مشترکی که با ایران دارد یکی از محبوبترین کشورها برای سفر و تفریح میان ایرانیان است. در ادامه این مقاله قصد داریم در راستای اشناییت بیشتر شما دوستان با کشور ترکیه یکسری مطالب را برایتان بیان کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

جمعیت ترکیه 

ترکیه از لحاظ جمعیتی به عنوان هجدهمین کشور جهان رتبه‌بندی شده است. طبق اخرین آمار سال 2021 میلادی، جمعیت ترکیه دیگر به 82،482،383 نفر رسیده است و مسلمانان 99.8 درصد از کل این جمعیت را تشکیل می‌دهند. کردها حدود 19 درصد از کل جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند. میانگین سنی کشور ترکیه 32 سال است و در مجموع تعداد مردان آن کمی بیشتر از زنان است. استانبول با 14 میلیون و 699 هزار و 958 نفر پر جمعیت‌ترین شهر ترکیه را دارد و از پایتخت ترکیه، آنکارا با 10 میلیون نفر پیشی گرفته است. ازمیر در رتبه سوم و پس از آن بورسا، آدانا، غازی آنتپ، قونیه و آنتالیا قرار دارند.

پایتخت و مهم ترین شهرهای توریستی ترکیه

همانطور که همگی میدانیم پایتخت ترکیه استانبول است. استانبول از نظر جمعیت و جاذبه‌های گردشگری بزرگترین و معروفترین شهر ترکیه است. سایر شهرهای بزرگ ترکیه سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران می باشند. برای آمورش ترکی استانبولی میتوانید با کادر آموزشی وبسایت خود آموز زبان در ارتباط باشید

بررسی تاریخ ترکیه

ترکیه در زمانهای قدیم با نام آناتولی شناخته می‌شد. پیشینه دولت آناتولی در قلمرو امروزی ترکیه به پیش از 7.500 تا 5000 قبل از میلاد برمی‌گردد.در همان زمانها بود که امپراتور ایران به این منطقه حمله کرد و تا سال 334 قبل از میلاد بر ترکیه حکومت کرد تا اینکه اسکندر مقدونی به آنها حمله کرد و سرزمینشان را اشغال کرد. پس از مرگ اسکندر، ژنرالهایش سرزمین او (ترکیه) را بین خود تقسیم کردند و همین امر نیز باعث بروز جنگ های داخلی متعددی در منطقه انها شد.
در همان زمانها بود که امپراتور کنستانتین پایتخت رومیان را به قسطنطنیه منتقل کرد (در حال حاضر قسطنطنیه به استانبول معروف است). امپراتوری روم پس از مدتی سقوط کرد و امپراتوری بیزانس جای آنها را گرفت و چندین قرن حکومتشان ادامه یافت تا اینکه امپراتوری عثمانی با بیزانسها جنگید و کنترل خود را بر آناتولی و مناطق همسایه آن اعمال کرد.
حکومت عثمانی بر ترکیه به دست عثمان اول آغاز شد. حاکمیت عثمانی بر مناطق آناتولی تا سال 1942 بعد از میلاد ادامه داشت، تا زمانی که مصطفی کمال به خلافت عثمانی خاتمه بخشید. در اخر نیز یکسری تغییرات تحت عنوان سیستم سکولار، منجر به ظهور ترکیه مدرن امروزی شد. در همین زمانها بود که نوشتار ترکی از عربی به لاتین تغییر پیدا کرد.

مقالات مشابه :  آموزش ترکی استانبولی در منزل

آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه بسیار متغییر و متنوع است. ترکیه دارای ابو هوایی معتدل، گرم و خشک در فصول تابستان، سرد و مرطوب در زمستان و مدیترانه ای در برخی مناطق ساحلی مشرف به دریای اژه است.این در حالی است که ترکیه آب و هوایی گرم و مرطوب در تابستان و سرد در زمسانهای مناطق ساحلی مشرف به دریای سیاه دارد. مناطق ساحلی مشرف به دریای مرمره نیز با آب و هوایی گرم و خشک در تابستان و سرد و مرطوب در زمستان دارد.

استامبول کشور ترکیه یکی از بهترین شهرهای و مهم ترین شهر های کشور ترکیه میباشد

کشورهای هم مرز با ترکیه

مهمترین کشورهای هم مرز با ترکیه عبارتند از:

دولت بلغارستان، که از شمال غربی با آن هم مرز است. دولت سوریه و دولت عراق که از جنوب با آن هم مرز هستند. ترکیه از شرق با ایران، گرجستان و آذربایجان هم مرز است. ترکیه با دولت یونان نیز در مرزهای غربی مشترک است.

ماهیت مردم ترکیه

ترکیه به عنوان خانه اصلی میلیون‌ها نفر با اصالت و ملیت‌های متعددی شناخته می‌شود. آنها اصالتاً ترکی هستند و تقریباً دو سوم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. اعراب و یهودیان درصد قابل توجهی از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند. پس از یهودیان و اعراب و کردها، ارمنی‌ها و یونانیان به نسبت بیشتر از سایرین هستند. مسیحیت نیز در ترکیه بسیار گسترده است.

مشخصات غذاهای ترکی

همانطور که می‌دانیم غذاها و تنقلات ترکی از خوشمزه ترین غذاهای جهان هستند و طعم آنها بسیار منحصر به فرد است. هر کسی که این غذاها را تا کنون امتحان کرده متوجه طعم متمایز آنها گشته است. شاید دلیل اصلی متمایز بودن این غذاها را بتوان در گوشت قرمزی دانست که از آن در اکثر و انواع غذاهای ترکی استفاده می‌شود. علاوه بر گوشت قرمز در غذاهای لذیذ ترکی از طیف گسترده ای از سبزیجات که مهمترین آنها فلفل سبز است و همچنین مقدار متوسطی از ادویه جات، ترشی جات و کلی افزودنیهای خوش‌طعم دیگر استفاده می‌شود.

مقالات مشابه :  منابع زبان ترکی استامبولی

کشور ترکیه و زبان های رایج این کشور

 

ارز رایج در کشور ترکیه

واحد پول رسمی که در همه امور خرید و فروش در ترکیه از آن استفاده می‌شود، لیر ترکیه است. لیر ترکیه با نماد TRY، که یک نوع کد بین المللی است شناخته می‌شود.

زبان رایج کشور ترکیه 

همانطور که میدانید زبان رایج کشور ترکیه ترکی استانبولی است برای آموزش ترکی استانبولی و انتخاب منابع آموزش ترکی استانبولی میتوانید با واحد مشاوره وبسایت خود آموز زبان در ارتباط باشید

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با فرهنگ و ماهیت کشور زیبای ترکیه اشنا کنیم. در این مقاله ما با شما در خصوص موقعیت جغرافیایی، کشورهای هم مرز، غذاها، ارز رایج و حتی تاریخ باستانی ترکیه صحبت کردیم. امیدواریم مطالب مورد پسندتان واقع شوند.

برای آموزش آنلاین زبان انگلیسی میتوانید با واحد فروش و پشتیبانی وبسایت خود آموز زبان در ارتباط باشید