08138280931-09192133684 info@khodamoozzaban.com

ایمیل مارکتینگ چیست : 

ایمیل مارکتینگ یا به اصطلاح، بازاریابی ایمیلی یک نوع تبلیغات اینترنتی محتوایی است که اشخاص جهت تبلیغ محصولات خود می توانند از امکانات آن بهره مند شوند. بطور کلی فرایند ایمیل مارکتینگ شامل خرید بانک ایمیل، ارسال ایمیل انبوه با هدف و محتوای مشخص بوده که باید کاملا دقیق و هوشمندانه طی شود. در این مقاله ما قصد داریم به تعریف بازار یابی مارکتینگ و مزایای آن بپردازیم. اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید لطفاً تا انتها ما را همراهی کنید.

لازمه موفقیت در هر کسب و کاری در گروه تبلیغات برنامه ریزی شده می باشد. فلسفه تنوع زیاد در شیوه های تبلیغات و افزایش روز افزون این تنوع نیز داشتن کسب و کار موفق و پر سود هست .همانطور که متوجه شدید امروزه دامنه تنوع تبلیغات بسیار گسترده شده و بیشترین سهم آن، نیز ازآن فضای مجازی گشته است. ایمیل مارکتینگ نیز یکی از روش های معرفی و تبلیغات کالا و خدمات بوده که به منظور برقراری یک ارتباط دو طرفه و بلند مدت با مشتریان بالقوه و بالفعل صورت می گیرد.در این شیوه بازاریابی اشخاص به منظور حفظ مشتریان خود و کسب مشتری های جدید یک بانک ایمیل، که معمولا شامل ایمیل های بازار هدف می باشد تهیه کرده و از این طریق، تغییرات و اتفاقات موجود را که معمولا دربردارنده تخفیفات ویژه، محصولات جدید، فروش های ویژه، ارسال خبر نامه مقالات و محتواهای جدید، یادآوری خریدهای تکمیل شده، ارسال صورت حساب خرید، کسب نظر مشتری در رابطه با خدمت و محصول دریافت کرده، تبریک تولد و غیره می باشد، به اشخاص مورد نظر اطلاع رسانی می کند.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ به چه زمانی برمی گردد؟

ارسال یک ایمیل مشترک برای چندین نفر اولین بار در سال ۱۹۷۸ توسط شخصی بنام گری توئرک صورت گرفت. این عمل توئرک گری اولین استارت ورود به دنیای ایمیل مارکتینگ را زد و به این ترتیب روز به روز تمرکز بر لیست هدفمندی از افراد و ارسال ایمیل های بازاریابی برای آنها باب تر شده و تا به امروز که ایمیل مارکتینگ به یکی از ابزار قدرتمند بازاریابی در دنیایی کسب و کارها تبدیل شده است، ادامه دارد.

البته ناگفته نماند که بازاریابی ایمیلی کاملا جدا از ایمیل تبلیغاتی بوده و نباید این دو واژه را یکی دانست. بازاریابی ایمیلی بسیار فراتر و گسترده تر از تبلیغات ایمیلی هست و شامل یک ارتباط دو سویه می گردد. اما تبلیغات اینترنتی فرآیندی است که در آن با زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی یک پیام تبلیغاتی برای افراد کثیری ارسال می گردد. در ضمن تبلیغات ایمیلی فرآیندی راحت تر نسبت به بازاریابی ایمیلی است. زیرا اشخاص می توانند با خرید یک بانک ایمیلی در یک بازه زمانی کوتاه تبلیغات مورد نظر خود را بدون اجازه به صورت انبوه ارسال کنند. اما در بازاریابی، ایمیل های هدف مشخص و سازماندهی شده می باشند.

مقالات مشابه :  وردپرس چیست؟

تاریخچه ایمیل مارکتینگ به چه زمانی برمی گردد

 

خبرنامه ایمیل مارکتینگ چیست؟

خبرنامه ایمیل مارکتینگ یکی از ابزارهای مهم این نحوه بازاریابی بوده که محتوای جدید سایت نظیر ویدئو، مقالات، محصولات جدید و غیره، در یک بازه زمانی مشخص برای مخاطبان ارسال می گردد. از آنجایی که این خبرنامه ها به دلیل جذب و رضایت مشتری ارسال می شوند باید بسیار منظم، جذاب و گیرا باشند.
لازم به ذکر است که خبرنامه ایمیل بازاریابی باید به نحوی طراحی و پیاده سازی شود که مخاطبان را جهت گشودن و دنبال کردن خبرنامه های بعدی تشویق کند. به عبارت دیگر اگر بار محتوایی خبرنامه فاقد گیرایی های لازم باشد، سبب نارضایتی افراد شده و به همین دلیل ممکن است که دیگر هرگز اقدام به گشودن خبرنامه نکنند.به همین سبب، توصیه می گردد طراحی و سامان دهی خبرنامه های ایمیلی را به اشخاص کاردان و حرفه ای در این زمینه واگذار کرد. زیرا در غیر این صورت نتایج مثبتی از پروژه های بازاریابی ایمیلی بدست نمی آید. لازم به ذکر است که علاوه بر ایمیل های خبرنامه، ایمیل های دیگری نیز در قالب ایمیل های تراکنش و یا معاملاتی به صورت خودکار برای مخاطبان ارسال می گردد. ارسال این قبیل ایمیل ها غالبا با نیت یادآوری رمز عبور، جواب پشتیبانی، فاکتور خرید و موضوعات مشابه صورت می گیرد.

خبرنامه ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

همانطور که مستحض هستید، امروزه علاوه بر ایمیل، پیام رسان های آنلاین زیادی روی کار آمده اند و روز به روز به تنوع و تعداد آنها افزوده می گردد. شاید این عامل سبب شده باشد که اشخاص در سراسر دنیا نسبت به پیام رسان های جدید تمایل بیشتری داشته باشند. اما از آنجایی که ایمیل اولین پیام رسان آنلاین می باشد، نسبت به دیگر پیام رسان ها از رسمیت بیشتری در بین کسب و کارهای آنلاین برخوردار هست. به همین دلیل تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب کسب و کارهای آنلاین بنابر ضرورت صاحب یک یا چندین حساب کاربری ایمیل بوده و ترجیح می دهند مبادلات ارتباطی خود را از طریق رسمی ترین و معتبرترین پیام رسان اینترنتی دنیا انجام دهند. طبق آمار و ارقام موجود در حال حاضر حدود ۳/۹ میلیارد نفر دارای حساب کاربری ایمیل بوده و روز به روز نیز به این رقم افزوده می گردد.
اما علت توجه و تمرکز به بازاریابی ایمیلی مزیت های دیگری علاوه بر رسمی بودن آن دارد که برخی از مهمترین آنها به شرح زیر می باشند.

مقالات مشابه :  کسب درآمد از اینترنت

ایمیل مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

1- بازگشت سرمایه بالا:

از آنجایی که بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ بطور دقیق قابل محاسبه می باشد، میزان سود به وضوح مشخص بوده و معلوم است که چه میزان سود در ازای سرمایه خرج شده عاید گشته است. نکته قابل توجه دیگر این است که در اکثر موارد سود حاصل شده نسبت به سرمایه خرج شده در بازاریابی ایمیلی بسیار بالاتر می باشد، به نحوی که امروزه بازاریابی ایمیلی به عنوان یکی از موثرترین و پر بازده ترین روش های بازاریابی در دنیا شناخته شده است.

۲- پایین بودن مخارج بازاریابی:
همانطور که می دانید؛ امروزه شیوه های متعددی برای بازاریابی وجود دارد که تمامی این شیوه ها مستلزم صرفه هزینه می باشند. بازیابی ایمیلی نیز نیاز به صرف هزینه دارد. منتهی هزینه ای که در این شیوه صرف می گردد به مراتب بسیار پاینتر از دیگر شیوه های بازاریابی هست. به عبارت دیگر تنها هزینه مورد نیاز برای بازاریابی ایمیلی، هزینه سرویس ارسال ایمیل بوده که رقم ناچیزی می باشد.

۳- سریع بودن:
در بازاریابی ایمیلی، فرایند بازاریابی بسیار سریع بوده و در یک بازه زمانی بسیار کوتاه انجام می شود. در صورتی که در برخی از شیوه های بازاریابی نیاز به کلی زمان و نیرو هست.

۴- مشخص بود بازار هدف:
همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان کردیم در ایمیل مارکتینگ؛ ایمیل ها به بازار هدف و با رضایت صاحب ایمیل صورت می گیرد. بنابراین در این شیوه بازاریابی هدف گیری به صورت کاملا مشخص و برنامه ریزی شده انجام می شود .