08138280931-09192133684 info@khodamoozzaban.com

علت ضرورت آموزش زبان انگلیسی به کودکان

همان طور که می دانیم نوع متد انتخابی برای تدریس زبان انگلیسی به افراد مختلف وابستگی زیادی به سن و سال و علایق آن‌ها دارد . بد نیست بدانیم یکی از پراهمیت ترین مزیت های یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی کمک به تصحیح لهجه‌ی کودک در آینده است که رسیدن به چنین هدفی در سنین بالاتر زمان بر تر و سخت تر خواهد بود.

طبق نظر کارشناسان مزایای دیگری برای آموزش زبان انگلیسی به کودک برشمرده شده است که شامل موارد زیر می باشد:

  • افزایش اعتماد به نفس در مواجه با موقعیت های جدید
  • بهبود زبان اول کودک
  • افزایش کیفیت درک کودک از جهان اطراف
  • افزایش فرصت های شغلی در آینده
  • تقویت کارایی مغز
  • بهبود حافظه در طول زندگی
  • تقویت مهارت تصمیم گیری و خلاقیت در کودک

علت ضرورت آموزش زبان انگلیسی به کودکان

سنین مناسب برای آموزش زبان انگلیسی به بچه ها

روان شناسان کودک اذعان دارند که ذهن کودک خردسال مانند یک لوح خالی آمادگی بسیاری را برای پذیرش اطلاعات دنیای اطراف دارا می باشد. آنان معتقدند که بهترین سن فراگیری زبان انگلیسی قبل از سن ده سالگی می باشد و باید به خاطر داشت که بازه سنی 6 الی 7 سالگی نیز دوره طلایی آن به حساب می اید. مطابق دیدگاهی دیگر از دانشگاه هاروارد امریکا سنین 2 تا 3 سالگی دوره طلایی برای یادگیری زبان دوم توسط کودکان معرفی شده است .طبق تحقیقات مختلف صورت گرفته در آکادمی ها و دانشگاه های سراسر جهان ویژگی هایی چون خلاقیت، قدرت تفکر، انعطاف پذیری، هوش اجتماعی بالاتر و قدرت تصمیم گیری از همان سنین کودکی در شخص پایه گذاری شده و شکل می گیرد

ویژگی های مهمی که در شیوه آموزش زبان انگلیسی به کودکان باید در نظر گرفته شوند

پر واضح است که کودکان از آموختن لذت می‌برند. در واقع تنها کافی‌ است برای هر کودک زمان مفرحی فراهم آید تا یادگیری‌اش با راندمان بهتری همراه باشد.باید توجه داشت که تدریس به کودکان چالش های خود را همراه دارد و متدهای خود را می طلبد. فرضاً بهتر است زمانی که زبان قرار است انگلیسی به کودک آموزش داده شود، از روش بازی و سرگرمی بهره برده شود، تا کودک هم به آموختن علاقه‌مند بیشتری نشان دهد. فراموش نکنید مهم است که کتاب های زبان انگلیسی مخصوص کودکان به نحوی طراحی بشوند که بتوانند حروف الفبا و کلمات تازه را در حافظه کودکان تثبیت نمایند در این صورت بهتر است

مقالات مشابه :  بهترین منابع برای آموزش زبان انگلیسی کدام هستند؟

ویژگی هایی که به آن‌ها اشاره می شود را داشته باشند:

منابع آموزش کودک باید سرگرم کننده باشند:

این مسئله سرگرمی برای بچه ها واقعاً اهمیت دارد چون اگر این ویژگی برقرار باشد کودکان را ترغیب می کند که هر روز زبان انگلیسی را یاد بگیرند. والدین باید بدانند که نمی توان به زور و با تهدید کودک را به آموختن وادار کرد.

آموزش باید با بازی همراه باشد:

مسلماً یکی از مناسب‌ترین فنون برای سرگرم کردن کودکان، بازی کردن با آن‌ها است اگر تدریس زبان انگلیسی با بازی همراه باشد آن ها خوشحال تر می شوند. در حقیقت استفاده از انواع بازی روشی نوین برای لذت بخش نمودن آموش ها هستند. چون زمانی که یک کودک بازی را برنده می شود، احساس موفقیت ایجاد شده موجب تقویت حس انگیزه او می شود.

آموزش با موسیقی همراه باشد:

اثبات شده که استفاده از ملودی ها در حین آموزش برای خردسالان، می‌تواند متدی مؤثر بر آموختن کلمات تازه و بهبود لهجه کودکان باشد.

تماشای کارتون به زبان انگلیسی:

برنامه های انگلیسی زبان مخصوص کودک و انیمیشن های کارتونی که بچه ها آن ها را دوست دارند تأثیر زیادی در یادگیری کلمات تازه و آموزش تلفظ صحیح آن‌ها دارند، چون خردسالان کارتون های مورد علاقه خود را بارها می بیند که همین امر باعث تمرین بیشتر می شود.

شیوه آموزش زبان انگلیسی به کودکان

معرفی تعدادی از منابع مناسب آموزشی زبان انگلیسی برای کودکان

به‌روزترین منابع آموزشی برای یادگیری کودکان درزمینهٔ زبان انگلیسی که طبق تجربه مطابق با استاندارد های آموزشی بوده و نتایج خوبی در بر داشته اند، شامل منابع زیر می باشد:
مجموعه کتب فامیلی اند فرندز .یکی از بهترین کتب آموزش انگلیسی به کودکان مجموعه Family and Friends است که برای رنج سنی 8 تا 12 سال مناسب می باشد. انتشارات آکسفورد در 7 پایه (یک پایه مقدماتی و شش پایه اصلی) آن را نشر داده است. در این کتب به یادگیری لغت، به تقویت مهارت‌های شنیداری، نوشتاری، و خواندن و نوشتن و گرامرها و آموزش تلفظ پرداخته شده است. در این مجموعه همچنین هر کتاب 15 درس دارد و هر درس‌ آن 5 قسمت است.

مجموعه فونیکس از انتشارات آکسفورد

این مجموعه برای رده سنی 5 تا 8 سال مناسب است.درواقع تمرکز اصلی کتب phonics for kids بر آموزش صداها، کلمات جدید و الفبای انگلیسی است. این مجموعه 6 جلدی است و هر جلد خودش 4 بخش گوناگون دارد. در جلد 1 و 2 حروف الفبا تمرین و آموزش داده می شود اما در جلد سه و چهار واژگان جدید و ساده در طی جملات کوتاه تدریس شده است. بر طبق تجربه این مجموعه برای کودکان پیش دبستانی بسیار مناسب است.

مقالات مشابه :  کتاب نیوهدوی

مجموعه کتب بک پک

کتاب backpack برای کودکان 3 ساله بسیار توصیه شده است. این کتاب هفت پایه دارد و کتابی کلمه محور می باشد. برای جلب توجه کودک موسیقی‌های دلکش و ویدئوهای جذاب و شاد در این مجموعه به کار رفته است.

مجموعه کتابهای lets go از آکسفورد

تمرکز این کتاب دقیقاً از همان ابتدای کار بر توانایی صحبت‌کردن و مکالمه است. عکس های دلنشین و جذاب موجود در این مجموعه فرایند آموزش را لذت بخش تر می نماید. این مجموعه دارای 8 مرحله گوناگون (شامل 2 مرحله مقدماتی و 6 مرحله اصلی) است همچنین فایل صوتی، کتاب تمرین و یک نرم‌افزار ضمیمه هر کتاب است.

مجموعه کتابهای lets go از آکسفورد

کتب بیگ فان مناسب برای 4 ساله ها

اگر کودک شما 4 سال سن دارد و می‌خواهید از همین الان آموزش او را آغاز کنید از کتاب big fun بهره ببرید. در این مجموعه کتاب دروس ارائه شده دارای سه پارت مختلف است و از کلمات ساده برای آموزش زبان به کودکان استفاده شده. علاوه بر این در کتاب big fun بخشی مجزا به نام نامه به والدین وجود دارد که مدرسان با استفاده از این بخش وضعیت آموزشی کودک را به والدین اطلاع رسانی می نمایند.

کلام آخر:

دوره خردسالی فرصتی طلایی و تکرار نشدنی برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی است.چگونگی این دوران بالاترین تأثیر را در آینده فرد خواهد داشت. بد نیست بدانیم که به خاطر شیطنت کودکان، آموزش به او در این سنین دشوار می شود پس تدریس به آن‌ها تکنیک خود را می طلبد. فراموش نکنید که سن کودک مهم‌ترین گزینه در انتخاب یک کتاب آموزشی مناسب برای او می باشد چون روش ها و منابع آموزشی با توجه به سن کودکان متفاوت است. برای شرکت در دوره های آیلتس و دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی خود آموززبان میتوانید با واحد پشتیبانی وبسایت خود آموززبان در ارتباط باشید