بلاگ

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس چیست ؟
آموزش زبان انگلیسی

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس چیست ؟

آزمون بین المللی آیلتس IELTS توسط مرکز IDP استرالیا و British Council انگلستان به طور مشترک برگزار میشه و طراح سوالات آزمون آیلتس از دانشگاه کمبریج کشور انگلستان انتخاب میشه .
اما این آزمون یکی از معتبرترین آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی برای کسانی هست که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم استفاده می‌کنند. و مورد تایید اداره های مهاجرت، سازمان های مهاجرتی، دانشگاه های معتبر و مراکز علمی سراسر دنیا است و میلیون‌ها نفر در سال در این آزمون شرکت می‌کنند تا بتوانند وارد دانشگاه‌ها بشوند یا به کشورهای مهاجرپذیر مهاجرت کنند و از امکان کار و استفاده از مزایای اجتماعی این کشورها را داشته باشند. مشابه این آزمون در سیستم آمریکائی آزمون بین المللی تافل هست که توسط سازمان ETS آمریکا طراحی و اجرا می شود.

آزمون آیلتس چیست ؟

آزمون آیلتس در ایران :

آزمون آیلتس در ایران هم بسیار پرطرفدار هست و خیلی از زبان آموزان هدف اصلی شان رسیدن به نمره مناسبی در این آزمون است. اما برای اینکه این آزمون را بهتر بشناسیم نکات زیر را باید با دقت بخوانیم و توجه کنیم. اسم آزمون IELTS مخفف کلمات International English Language Testing System یا سیستم تست بین المللی زبان انگلیسی می باشد .

آزمون آیلتس شامل دو بخش میباشد :

آزمون آیلتس در دو ماژول یا دو بخش جداگانه برگزار می شه بخش آکادمیک یا دانشگاهی و تحصیلی و بخش جنرال یا عمومی که بخش آکادمیک برای ورود به دانشگاهها و مراکز علمی استفاده می شود و بخش عمومی برای کار و متقاضیان کار در کشور های مهاجر پذیر طراحی شده و تفاوت این دو بخش آزمون در نوشتار و در بخشی از مهارت خواندن آزمون هست.

آزمون آیلتس بر اساس چهار مهارت ارتباطی طراحی شده که عبارتند از:

• خواندن
• نوشتن
• حرف زدن
• شنیدن
هر یک از این چهار مهارت از ۰ تا 9 نمره داده میشود و نمره نهایی آزمون میانگین ۴ نمره است. نمره مورد تائید ادارات مهاجرت و دانشگاه ها از 6 به بالا هست و هر چه نمره متقاضی بالاتر باشد، شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه و مهاجرت خواهد داشت.

ترفند آزمون آیلتس

بخش شنیداری آزمون آیلتس :

در بخش شنیداری آزمون آیلتس شامل چهار بخش هستش که از هر بخش ۱۰ سوال داده می شود و پاسخ بر اساس گفتگوها و سخنرانیهایی که میشنوید به ده سوال داده خواهد شد. نکته مهم این است که فایل شنیدار فقط یک بار پخش میشود و تکرار نخواهد شد. در پایان قسمت چهارم ده دقیقه زمان داده می شود تا پاسخ ها وارد پاسخنامه شوند.

نکته واردکردن پاسخ ها در پاسخ برگ :

در وارد کردن پاسخ ها باید دقت کرد که غلط املائی نداشته باشیم زیرا به جواب های مشکل دار از نظر املائی نمره تعلق نمی گیرد. و بعد از بخش شنیدار وارد بخش خواندن خواهید شد. در این بخش از آزمون، ۴۰ سوال داده می شود و متقاضی باید در مدت یک ساعت به همه آنها پاسخ دهد.

سوالات بخش آکادمیک و جنرال در آزمون آیلتس :

در بخش آکادمی 40 سوال را بر اساس سه متن حدود ۹۰۰ کلمه ای باید پاسخ بدهد و در دو متن 13 سوال و یک متن 14 سوال خواهیم داشت. روند سختی سه متن از آسان به مشکل هست و توصیه می شود زبان آموز با مدیریت زمان به هر سه متن برسد. در بخش جنرال متن های کوچکتر ولی با تعداد بیشتری هستند که همان یک ساعت زمان دارد و ۴۰ سوال را باید در مدت یک ساعت پاسخ بدهد.

بخش نوشتاری درآیلتس (writing) :

بعد از بخش خواندن، به بخش نوشتن می رسیم که در هر دو ماژول جنرال و آکادمیک دو بخش دارد. در ماژول جنرال یا عمومی، در بخش اول هدف نوشتن یک نامه یا ایمیل حداقل 150 کلمه ای هست و در ماژول آکادمیک یا تحصیلی، نوشتن وتحلیل یک شکل یا نمودار در 150 کلمه می باشد و در بخش دوم هر دو آزمون بعدی انشا در مورد موضوع داده شده در ۲۵۰ کلمه و در مدت ۴۰ دقیقه می باشد که در این انشا متقاضی باید کاملا به سوال پاسخ دهد و دلایل و مثالهای لازم برای جواب خود را رائه دهد. زمان کل بخش نوشتار یک ساعت است که ۲۰ دقیقه برای بخش اول صرف می شود و 40 دقیقه به بخش دوم که طولانی تر و از نظر بارم نمره مهم تر است اختصاص می یابد.

رایتینگ آزمون آیلتس

آزمون شفاهی آزمون آیلتس :

در پایان یک ساعت نوشتار، آزمون کتبی به پایان می رسد که شامل سه مهارت شنیدار، خواندن و نوشتن می باشد. آزمون شفاهی برای ارزیابی مهارت حرف زدن متقاضی، یک یا دو روز قبل یا بعد از آزمون در سه بخش انجام میشود.
این آزمون به صورت مصاحبه حضوری انجام میگردد و پاسخ هایی که داده میشود توسط ممتحن ضبط شده و توسط دو داور با تجربه و بر اساس چهار معیار نمره دهی نمره مورد نظر داده می‌شود. البته باید توجه داشته باشیم که فرمت جدید آزمون آیلتس به صورت آنلاین می باشد که امکان برگزاری این آزمون بدون حضور در مرکز را فراهم میکند.

نحوه آمادگی در آزمون آیلتس :

حال که با کلیات آزمون آشنا شدیم باید راجع به این بحث کنیم که چطور برای آزمون آماده شویم. خیلی از زبان آموزان با هدف آمادگی برای آزمون آیلتس وارد فرایند آموزش زبان می شوند اما هیچ آگاهی از سطوح و نیازمندی ها ندارند، تکنیک‌ها را نمی‌شناسند و مشاور خوبی هم نمی گیرند. اما باید بدانیم برای آماده شدن برای آزمون آیلتس اولین چیزی که باید در نظر بگیریم این است که آزمون آیلتس آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی شماست بنابراین برای یاد گرفتن و شرکت در دوره های آیلتس باید زبان در سطح مناسب باشد و برای اینکه بتوانیم از زبان انگلیسی به خوبی در چهار مهارت استفاده بکنیم لازم داریم که دانش زبان انگلیسی ما دانش مناسبی باشد. یعنی باید توانایی ساخت جملات را داشته باشیم. برای این منظور باید گرامر انگلیسی بلد باشیم و لغات مناسبی داشته باشیم و این لغات فقط دریافتی نباشند. بلکه دامنه لغات کاربردی لغاتی که میتوانیم در حرف زدن و یا در نوشتن از آنها استفاده کنیم بالا باشد.

مراکز برگزاری آزمون آیلتس

نکته مهم دیگر نحوه تلفظ کلمات و جملات و آهنگ کلام می باشد که باید از آن اطلاع داشته باشیم.
همچنین در بحث نوشتن، این مطلب که توانایی نوشتن در قالب‌های درست را داشته باشیم. در مبحث خواندن، به غیر از گرامر، توانائی و دانش درک مطلب داشته باشیم و نهایتا در بخش شنیدار، ذهن ما بتواند فایل های شنیداری انگلیسی را خوب بفهمد و کلمات و جملات تلفظ شده را به درستی تشخیص دهد.
نیازمندی های شرکت در دوره های آیلتس رسیدن به سطح B2 در سطوح پایه زبان انگلیسی مطابق معیار اروپائی CEFR می باشد. که باید حداقل توانایی ساختن جملاتی مانند جملات مجهول، جملات شرطی، جملات پیچیده انگلیسی و عبارات اسم مصدری و مصدری، جملات وصفی و اشراف کامل به زمانهای گذشته، حال و آینده را داشته باشیم که از لحاظ ساختاری توانمند باشیم.
علاوه بر ساختار، دایره لغات مناسبی داشته باشیم و با همنشینی کلمات آشنا باشیم و ببینیم چه کلمه ای را دقیقا در کجا به کار ببریم و با فرم و شکل صحیح و املای کلمات کاملا آشنا باشیم. نکته مهم دیگری که خیلی به ما کمک میکند در موفقیت در آزمون آیلتس اهمیت آگاهی از معیارهای نمره‌دهی است. یعنی برای اینکه نمره خوبی در آزمون‌ آیلتس بگیریم باید بدانیم ممتحن یا کسی که برگ‌های ما را تصحیح میکند چه معیارهای در نظر دارد و خوب این معیارها را بشناسیم، آنالیز کنیم، تحلیل کنیم و نوشتن و حرف زدن را بر اساس همین معیارها به آنها ارائه بدهیم که بتوانیم هوشیارانه نمرات لازم رو بگیریم.
باید با آشنایی با این معیارها حداکثر نمره را با توجه به دانش زبان و توانایی ذهنی و سطح هوش بالاتر ببریم. برای موفقیت در آزمون آیلتس، غیر از آگاهی از معیارهای لازم، بهتر است که تکنیک ها را هم بشناسیم.
این تکنیک ها یک سری روش‌های محدود هستند که به ما کمک می‌کنند در پاسخ دادن به سوالات به خصوص در بخش خواندن که بسیار مشکل هست. این تکنیک ها و روش ها به متقاضی کمک می کنند زمانش را ذخیره کند و سوالات را سریعتر پاسخ بدهد و وارد تله هائی که برای متقاضیان کم دقت طراحی شده اند، نشود.

اهمیت تکنیک آزمون دادن :

کسی که زبانش خوب است اما تکنیک ها و روش ها را به خصوص در بخش خواندن و نوشتن نمی داند خیلی ساده نمرات را از دست خواهد داد. بنابراین آشنایی با تکنیک ها درصد بسیار زیادی در موفقیت شما را بالا می برد. عامل دیگری که گرفتن یک نمره خوب بسیار کمک می کنه تجربه شرکت در آزمون و تجربه عملی اجرای آزمون است. متقاضی باید بداند در روز آزمون چه اتفاقی خواهد افتاد و چه مشکلاتی ممکن است پیش بیاید. برای این منظور یک راه حل شرکت در آزمون اصلی است که این راهکار دو مشکل اصلی دارد.

مشکل اول هزینه بالای ثبت نام در آزمون است و مشکل دوم این است که کسب تجربه در آزمون اصلی ممکن است روحیه ما را خراب کند و به آن ضربه بزند و در نتیجه آمادگی ذهنی را از دست بدهیم. بنابراین می توانیم در آزمونهای ماک یا آزمونهای شبیه سازی شده شرکت کنیم و تجربه لازم را در این آزمون های ماک به دست آوریم.

آزمون ماک چیست :

آزمون‌های ماک در مراکز مختلف ایران برگزار میشه که توصیه می کنم اگر خواستین شرکت کنید حتماً در آزمون‌های همراه با تحلیل و آنالیز شرکت کنید که به شما نتیجه کاملاً تحلیل شده بدهند و نوشتار و مکالمه شما را کامل تحلیل کنند که شما بتوانید از این آزمون بیشترین استفاده را ببرید. اما نکته مهم دیگه که زبان آموزان میپرسند مطالب و کتاب‌هایی را که میتوانند استفاده کنند چه باید باشد که کمک کند.

آزمون ماک چیست

اگر سری به کتابفروشی‌ها یا اینترنت بزنید لیست کتاب ها و مطالب بسیار زیاد هستند و سردرگم کننده خواهند بود و الان مشکل اصلی سردرگم کننده بودن مطالب زیاد برای آیلتس هستند.
نکته اول
این است که چون طراح سوال دانشگاه کمبریج است و یک بانک اطلاعاتی از برگ‌های شرکت کنندگان در طول این سال ها را جمع کرده و این اطلاعات را عملیات آماری و آنالیز انجام داده، کتاب‌های مناسب نیاز شرکت کنندگان را طراحی می‌کند. چون هم ایرادات زبان آموزان را در طول این سال‌ها در بانک اطلاعاتی خودش جمع کرده و هم خودش طراح سوالات است، بنابراین من اکیداً توصیه می‌کنم که کتاب‌ها و مطالبی که خود دانشگاه کمبریج رسماً اعلام می‌کند و منتشر میکنه بهترین منابع هستند و به سراغ دانشگاه انتشارات دیگه نمی رویم.
نکته دوم
عدم استفاده از کتاب‌هایی که توسط نویسندگان فارسی با تمام احترامی که برای آنها قایل هستم، تسلط و امکانات لازم را ندارند.
بنابر این کتاب های فارسی را هم که در بازار هست و گاه توصیه میشه قطعاً دوری کنید. اما از کتاب‌های دانشگاه کمبریج کتاب های مختلفی هستند یه سری کتاب های کلاسی هستند که خواندن آنها در منزل خیلی مناسب نیست. این کتاب ها برای کلاس‌های با مدرس حرفه‌ای و زبان آموزان همسطح شما طراحی شده اند که بهترین و به روز ترین آنها سری کتاب های Mindset for IELTS هستند که در ۴ جلد منتشر شدند و خیلی کمک می کنند.

بهترین منبع برای آزمون آیلتس :

اما یکی از بهترین سری کتاب هایی که در طول این سال‌ها آمده است کتابهای کمبریج 1 تا ۱۴ هستند که شماره بعدی آنها هم خواهد آمد و این کتابها، سوالات رسمی با پاسخنامه هستند و منبع بسیار مفیدی برای ارتقاء شنیدار، نوشتار، خواندار و مکالمه شما هستند. سوالات قطعاً original هستند.
سوالاتی هستند که در آزمون های واقعی آیلتس در سال های قبل آمده اند و هیچ گونه شک و شبهه ای در کیفیت این سوالات وجود ندارد. نکته خوب دیگر این است که کلید آنها موجود است و در بخش نوشتار نمونه جواب ها و آنالیز آنها را داریم که خیلی خیلی به شما کمک میکند. اما غیر از کتاب ها، مطالب دیگری را هم می توانید پیدا کنید و خودتان رو محدود به کتاب نکنید. یک سری به وب سایت ها و اپلیکیشن ها وجود دارند که می‌توانند خیلی کمک کنند. یکی از این وب سایت ها و اپلیکیشن ها خوب BBClearningEnglish هست که مطالب خیلی خوبی برای آمادگی برای آزمون ارائه میدهد.

معرفی منابع آزمون آیلتس

معرفی مدرسین برتر برای آمادگی در آزمون آیلتس :

علاوه بر این، مدرسین معروفی در سطح دنیا هستند که میتوانید ویدیوهای آنها را ببینید و اگر در Youtube جستجو کنید دنیایی از اطلاعات برای شما پیدا میشود. سعی کنید از مدرسینی مثل سایمون و لیز استفاده کنید. زیرا آنها مطالب طبقه بندی شده خیلی خوبی دارند به خصوص در بخش نوشتار ویدیوهای سایمون خیلی کمک میکنند.
نمونه‌های زیاد دیگری هستند که می توانند به شما کمک کنند. بنابراین در انتخاب مطالب کتب درسی نکته اساسی و کلیدی این هست که کتاب‌ها و مطالب دانشگاه کمبریج را در نظر بگیریم و از مطلب فارس اجتناب کنیم و در انتخاب نمونه‌های سوالات و از سایت ها و اپلیکیشن ها حتماً به یک مدرس و یک فرد با تجربه و کسی که تجربه شرکت در آزمون را دارد مراجعه کنیم و مشورت بخواهید. دقت کنید که مطالب تعداد و تنوع زیاد ممکن است شما را سردرگم کند. یعنی شما باید برای آزمون آیلتس با تعداد مطالب محدودی وارد فرایند آموزش شوید تا اینکه با مطالب زیادی سردرگم شوید.

دوره آمادگی در آزمون آیلتس :

برای آمادگی کامل آزمون آیلتس یک دوره آزمون آیلتس راه‌دور در خود آموز زبان طراحی شده که در 26 هفته شما را به اهداف مورد نظر و چارچوب‌های آیلتس میرساند. در این ۲۶ هفته شما مورد ارزیابی مداوم قرار خواهد گرفت به شما اطلاعات و مشاوره داده خواهد شد تا در آزمون موفق شوید. مقاله آشنایی با این دوره از راه دور آیلتس خودآموز زبان در همین سایت ارائه خواهد شد که آن را با دقت بخوانید تا با این دوره فوق العاده که کاملا از منابع خارجی معتبر طراحی شده، بیشتر آشنا شوید.

با آرزوی موفقیت
نوید صنوبری
کارشناس آموزش زبان و مدرس دوره های آیلتس​

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping