08138280931-09192133684 info@khodamoozzaban.com

 

امروزه از آموزش زبان انگلیسی با رقص اغلب برداشت های نادرست می شود. در این مقاله هدف این است که خواننده را با مفاهیم کلیدی آموزش زبان انگلیسی با رقص و مزایای آن آشنا کنیم و تفاوت آن را با روش‌های دیگر آموزش زبان انگلیسی  مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با مفهوم آموزش زبان انگلیسی همراه با رقص :

برای آشنایی با مفاهیم آموزش زبان انگلیسی با رقص ابتدا باید با آموزش زبان انگلیسی به کودکان یک مقدار بیشتر آشنا شد. در این مقاله قصد داریم تا شمارا با این عناوین بیشتر آشنا سازیم

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در سه رده سنی :

رده سنی خردسال که خردسالان ۳ تا ۷ سال رو شامل میشود و رده سنی رو شامل میشود که هنوز به مدرسه نرفتند و توانایی کار با مداد و نوشتن را ندارند و قادر به خواندن زبان اصلی یا زبان مادری خودشان نیستند.  رده کودکان از ۷ تا ۱۲ سال را شامل میشود که یک برهه بسیار مهم از زندگی کودک به شمار میرود زیرا کودک با مفهوم نوشتن و خوندن آشنا میشود. در نهایت رده نوجوان از ۱۳ تا ۱۷ سال که آماده ورود به دانشگاه میشوند و مفاهیم انتزاعی و ارتباطات اجتماعی برای آنها شروع میشود. در این دوره سنی نوجوان آماده میشود تا با مطالب دانشگاهی دست و پنجه نرم کند.

در دوره خردسال مهارت های شنیداری و گفتاری کار میشود. دقیقاً مانند یادگیری زبان مادری بنابراین در این دوره فرصت بسیار خوبی هست که آموزش زبان انگلیسی با رقص را با کودک شروع کنیم.

آموزش زبان همراه با رقص و آواز

زیرا در رقص عامل انتقال دهنده زبان موسیقی و شعر است. در دوره کودک خواندن و نوشتن هم به این دو مهارت قبلی اضافه میشوند چون مهارت نوشتن و خواندن در زبان مادری از مدرسه شروع میشوند. این اتفاق در زبان دوم هم می‌افتد. به طور کلی، آموزش زبان در خردسال و کودک می تواند خسته کننده باشد بنابراین میشود از موسیقی شاد، ریتم، حرکت یا رقص برای انتقال مطالب آموزشی استفاده کرد و آموزش زبان انگلیسی با رقص اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

مقالات مشابه :  کتاب امریکن اینگلیش فایل

اما به طور دقیق آموزش زبان از طریق رقص چگونه است؟

برای یادگیری لغات و گرامر ها و ساختارهای متداول زبان به کودک ساختارهای ساده در فرم آهنگ و همراه با ملودی و ریتم استفاده می‌شود و در هنگام در معرض قرار گرفتن این فرم ها و لغات کودک اجازه دارد و تشویق میشود که حرکت هم بکند زیرا با وجود حرکات موزون و پر انرژی یادگیری کودک بالا میرود. به عبارت دیگر درک ریتم به یادگیری بهتر در زبان منجر خواهد شد.

در آموزش زبان انگلیسی با رقص، ساختارهای هدف با انتخاب درست شعر و موسیقی و انجام حرکات موزون در کلاس آموزش داده می شود. این شعر و موسیقی باید متناسب با خردسالی کودک و خیلی با تحرک و شادی همراه باشد. و اگر در طراحی آن به اولویت های ساختاری زبان انگلیسی توجه شود بسیار مفیدتر خواهد بود. و کارایی یادگیری در کودک و خردسال بالا می‌رود.
از سوی دیگر چون خردسال امکان دریافت ساختارهای زبانی از طریق فرآیند خواندن را ندارد و امکان ساختن این ساختار را از طریق نوشتن را نیز ندارد، کانال های ورودی و خروجی فرایند آموزش زبان او محدود می‌شوند به شنیدن و گفتار.

بنابراین استفاده از آهنگ، شعر و حرکات موزون که مجموعه آموزش زبان انگلیسی با رقص را شامل می‌شوند بسیار مفید خواهد بود.

آموزش زبان انگلیسی با استفاده از تکنیک تکرار مفهوم درسی هدف مثلاً یک لغت و گرامر و توجه به تکرار در میزان های موسیقی، تکرار در ریتم و تکرار در حرکات رقص به هدف می رسد. برای یادگیری مفاهیم جدید زبان یک یا دو بار در معرض قرار گرفتن اصلاً کافی نیست و نیاز به تکرار هست. این مسئله با تکرار در شعر و موسیقی بسیار کمک کننده و مفید خواهد بود.

نکته جالب اینجاست :
که در تکرار شاه بیت یا churos و قرار دادن مفهوم هدف درس در آن نتیجه ما از یادگیری زبان ملموس تر و بارزتر خواهد بود. نکته دیگر مهم در آموزش زبان انگلیسی با رقص اهمیت آکسان ها (accent) یا سر ضرب ها در موسیقی و رقص است و اگر کلمات هدف در آموزش بر روی این آکسان ها قرار بگیرند، انتقال مطالب بسیار موثرتر خواهد بود.

مقالات مشابه :  کتاب نیوهدوی

بنابراین تکرار شاه بیت و قرار دادن کلمات هدف در آموزش در آکسان های موسیقی بازده یادگیری زبان آموز در زبان انگلیسی را بالا می‌برد و تاثیر بهتری از آموزش زبان انگلیسی به بار خواهد داشت.
به طور کلی با توجه به این که زبان آموزان ۳ تا ۱۲ سال زمان توجه یا attention span کوتاهی دارند و توان نشستن به مدت طولانی و یادگیری زبان را در کلاس ندارند، روش آموزش زبان انگلیسی با رقص بسیار مفید خواهد بود.
دلیل های دیگر مفید بودن آموزش زبان انگلیسی با رقص، تکرار در میزان های موسیقی و حرکات رقص، اهمیت تکرار در یادگیری آنها در موسیقی و رقص و کمک به یادگیری بهتر است و نهایتاً یادگیری کودک در محیطی شاد و انرژی زا که با راندمان بالای آموزشی همراه خواهد بود میباشند.

آموزش زبان انگلیسی همراه با شعر

مسلما کودکان آموزش های همراه با موسیقی شاد و همچنین انیمیشن های همراه با موسیقی را بیشتر دوست دارند و قطعا این نوع از آموزش ها در میزان یادگیری کودکان تاثیر بسزایی خواهد داشت ،قطعا آموزش زبان انگلیسی همراه با اهنگ های شاد و همچنین همراه با انیمیشن های جذاب متناسب با سلیقه کودک میتواند قدرت یادگیری کودک را افزایش دهد .
امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد و از روش های آموزش زبان انگلیسی با رقص برای آموزش کودکان خودتون استفاده کنید.
نظراتتونو در انتهای همین پست به اشتراک بگذارید نظرات شما برای ما بسیار ارزشمند است .همچنین برای آموزش زبان انگلیسی کودکان میتوانید با تیم وبسایت خود آموززبان در تماس باشید همچنین برای شرکت در دوره های آموزش آیلتس میتوانید در دوره های تخصصی آیلتس وبسایت خود آموز زبان شرکت نمایید .
با تشکر
دکتر نوید صنوبری
متخصص آموزش زبان انگلیسی​